چک بهتر است یا سفته - تفاوت سفته و چک - سوء استفاده از چک | عدالت نو

چک بهتر است یا سفته | تفاوت سفته و چک | سوء استفاده از چک

دسته بندی ها:
مرداد 4, 1395
29183 بار دیده شده
چک بهتر است یا سفته

بسیاری از مردم می پرسند برای دریافت ضمانت کاری یا پرداخت وجه از بدهکار ، از وی چه وثیقه ای دریافت نماییم چک بهتر است یا سفته ؟ مضافاً به اینکه طی اصلاحیه که سال 82 به قانون چک زده شد ، کلیه چکهای وعده دار ، تضمینی ، مشروط ، سفید امضاء و امانی را در ماده 13 خود به صورت حقوقی دانسته و از وصف کیفری خارج نمود لذا مهمترین امتیاز چک که کیفری بوده از دست رفته اما برای اینکه بتوانیم این دو را مقایسه کنیم بهتر است روش وصول وجه در هر دو را شناسایی و سپس نتیجه گیری نماییم :

روش وصول وجه سفته :

1) برای وصول وجه سفته ابتدا باید به اداره واخواست سفته مراجعه نمود و فرمی به اسم واخواستنامه را از همان اداره تهیه و جاهای خالی مندرج در آن را مطابق فرم نمونه موجود در اداره تکمیل نماییم . سپس 2% ارزش سفته بابت هزینه واخواست باید تمبر زده شود . به عنوان مثال سفته ای که 1/000/000/000 ریال است باید 2000/000 ریال تمبر زده شود و فیش واریزی بانک ، به اداره واخواست داده شود .

2) سفته در گوشه سمت چپ خود دارای عدد می باشد و قید شده سفته تا مبلغ فلان مقدار ریال می باشد و بالاترین وجه چاپ شده فعلاً 50/000/000 ریال است بنابراین چنانچه کسی 2/000/000/000 طلب داشته باشد باید 40 برگ سفته را پر کند و همین باعث می شود هنگام واخواست سفته ، زمان تکمیل فرم را 4 برابر کند حال هر چه قدر عدد بالاتر باشد تعداد سفته های مورد نیاز و زمان مورد نیاز برای تکمیل واخواستنامه بیشتر خواهد شد .

3) برای تهیه سفته از جانب بدهکار هم مستلزم صرف هزینه گزاف می باشد زیرا هر چه قدر ارزش سفته بالاتر باشد میزان بیشتری برای خرید سفته باید پرداخت نمود . در حال حاضر هر یک میلیون تومان ارزش سفته مبلغ 15 هزار تومان خریداری می شود .

4) بعد از واخواست سفته بین 40 روز تا دوماه وقت لازم است که سفته ها و واخواستنامه ها توسط اداره واخواست به صادر کننده آنها ( متعهد ) ابلاغ شود و نسخه ابلاغ شده آن عودت شود تا امکان مطالبه وجه از طریق دادخواست به محاکم حقوقی فراهم گردد .

5) بعد از این مرحله می توان به دادگاه مراجعه و دادخواست مطالبه وجه داد که به میزان ارزش سفته که خواسته خواهان است مبلغ 3% تمبر دادرسی باید ابطال شود لذا مثلاً برای 1/500/000/000 ریال سفته باید 45/000/000 ریال تمبر دادرسی ابطال نمود بنابراین 2% بابت واخواست و 3% تمبر دادرسی خودش رقمی گزاف خواهد بود . ( 5% اصل وجه )

6) سفته را نمی توان به غیر از دادگاه در جای دیگری شکایت نمود ضمن اینکه فقط و فقط از طریق حقوقی می توان پیگیری کرد ولاغیر . دادرسی هم طبق روال امروزه بسیار کند و طولانی پیش می رود .

روش وصول وجه چک :

1) برای وصول وجه چک ابتدا باید به شعبه عامل مراجعه کرد اگر سیستم شتاب باشد از هر شعبه ای که جزء شعبات همان بانک هستند می توان استفاده نمود و نیازی به پرکردن برگه واخواست نامه نیست زیرا متصدی باجه مربوطه طبق فرم مخصوص ، اقدام به برگشت زدن چک نموده و گواهینامه عدم پرداخت وجه چک به انضمام لاشه چک برگشتی را به دارنده آن تسلیم می نماید . لذا هیچگونه هزینه ای نیاز نیست در حالیکه برای سفته 2% هزینه واخواست نیاز بود.

2) چک ، دارای مبلغ نیست لذا نه صادر کننده اینقدر در زحمت می افتد که تعداد بالایی سفته خریداری کند نه دارنده این همه زحمت تکیمل فرم واخواستنامه را دارد زیرا در یک برگ چک می توان به هر میزان مورد نیاز ، مبلغ را نوشت لذا بسیار صرفه جویی در هزینه و وقت هر دو ایجاد خواهد شد .

3) واخواست چک همان لحظه توسط متصدی شعبه انجام می شود و نیازی به ابلاغ آن به متعهد ( دارنده حساب جاری ) نیست که اصطلاحاً گواهینامه عدم پرداخت گفته می شود . اما سفته بین 40 روز تا 2 ماه نیاز به زمان برای ابلاغ واخواستنامه دارد .

4) برای هزینه دادرسی همانند سفته به میزان ارزش چک باید 3% تمبر دادرسی الصاق نمود اما باید توجه داشت که غیر از هزینه گزافی که صادر کننده برای خرید سفته باید می پرداخت ، دارنده هم باید 2% تمبر واخواست می داد که با 3% تمبر دادرسی جمعاًً 5% می شد اما در چک، نهایتاً همان 3 % می باشد .

5) چک را می توان در 3 مرجع به جریان انداخت که یکان به یکان بررسی می شود :

5-1) اول اداره اجرای مفاد اسناد رسمی :

چون به موجب قانون تجارت ، چک ، سفته و برات در حکم اسناد رسمی لازم الاجرا می باشد لذا اداره اجرای مفاد اسناد رسمی می تواند بر روی چک ، اجراییه صادر نماید که حسن آن این است که اولاً هیچ هزینه ای در بر ندارد حتی 3% تمبری که در دادگاه مورد نیاز است در اداره اجرا نمی گیرند و رایگان است . دوماً هیچ دادرسی نیاز ندارد بدون تعیین وقت رسیدگی ، بدون صدور حکم و بدون نیاز به قطعیت حکم ، از همان ابتدا ، اجراییه صادر می کند و آن را به صادر کننده ابلاغ می کند . سوماً هم می توان صادر کننده را ممنوع الخروج کرد هم اگر اموالی داشته باشد از طریق اداره اجراء توقیف کرد و به مزایده گذاشت .

5-2) دوم دادسرای عمومی جزایی :

به طوری که می دانیم چکهای مدت دار ، سفید امضاء ، مشروط ، تضمینی و امانی وصف کیفری ندارد اما چک روز ، هنوز هم کیفری است و با یک مبلغ بسیار ناچیز در دادسرا برای ابطال تمبر ، بلافاصله می توان احضار و جلب متهم را گرفت . چه بسا با جلب متهم می توان وی را ترساند و از ادامه روند رسیدگی منصرف شد و رضایت دارنده را بدست آورد . در اینصورت در همان ابتدای کار، پرونده به اتمام می رسد .

5-3) محاکم عمومی حقوقی :

چنانچه بیش از 6 ماه از تاریخ چک گذشته باشد و دارنده ، تقاضای برگشت را به بانک ، نداده باشد یا گواهینامه عدم پرداخت را در ظرف مهلت 6 ماه گرفته باشد اما با انقضای 6 ماه بعد از برگشت چک ، آنرا به دادسرا نبرده باشد و یا اینکه چک صادره سفید امضاء ، مشروط ، تضمینی ، مدت دارد و امانی باشد می توان به دادگاه حقوقی مراجعه و تقاضای مطالبه وجه چک را مطرح نمود . در اینصورت فقط 3% تمبر نیاز است و هیچکدام از مشکلاتی که در سفته عنوان نمودیم را ندارد .

حال با این وضع خودتان قضاوت کنید که چک بهتر است یا سفته؟

نویسنده : حمیدرضا کاکاوند

No votes yet.
Please wait...
سایر مطالبی که پیشنهاد میکنیم :
نفقه ایام عده | عده طلاق | مدت عده طلاق و فوت | مقررات و قوانین عده طلاق در ایران
 1. روزبه

  با سلام.اگرصادرکننده چک فوت کندودرحسابهای بانکی وی موجودی نباشدآیامیتوان از وراث وی قبل از انحصار وراثت ازطریق قانونی پول را دریافت کرد؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام ، چنانچه متوفی دارایی از خود به جای گذاشته باشد شما می توانید با مراجعه به دادگاه صالح ، بر علیه وراث دعوی مطرح نمائید. بدیهی است که تا بدهی های متوفی تسویه نشود ماترک مفهومی پیدا نمی کند.

   No votes yet.
   Please wait...
 2. مهسا عسکری

  سلام خسته نباشید من به عنوان منشی واسه شرکت میخام سرکار برم . رییس اونجا از من درخاست چک یا سفته به مبلغ ۲۰ میلیون کرده.
  ایا من چک بدم بهتره یا سفته؟
  و ایا میشه گفت واسه ضمانت فقط هست و چطوری میشه که رییس استفاده بدی ازش نکنه ؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام ،
   اولا چنانچه مقرر شد شما سند تجاری را بابت حسن انجام کار به کارفرما بسپرید می بایست قرارداد کار شما به صورت کتبی باشد .
   ثانیا یک قسمت از قرارداد کتبی را به حسن انجام کار و یا سند تجاری اختصاص دهید .
   ثالثا مشخصات چک یا سفته را به صورت شفاف در قرارداد ذکر نمائید و برای خود نیز از سند تجاری کپی تهیه فرمائید .
   رابعا کارفرما را ملزم نمائید که در قرارداد به طور صریح حسن انجام کار را تعریف نماید .
   در سپردن سفته و چک در قراردادهای کار تفاوت عمده ای وجود ندارد اما به شما هشدار داده می شود که ممکن است در آینده ، کارفرما آن سند تجاری را به شما مسترد ننماید و در نهایت این شما هستید که با پرداخت هزینه های گزاف مجبور به پس گرفتن آن سند می شوید .

   No votes yet.
   Please wait...
 3. میثم

  باسلام،بنده چکی به مبلغ دومیلیون به شخصی دادم واین چک برای یکسال پیش هست تاریخش،وچون سرموعد نتونستم پاس کنم بعدا مبلغی روعلی الحساب به حساب طرف ریختم،وچون سر حساب کتاب باهم به مشگل خوردیم مابقیشوبهش ندادم،آیا امکان دارد اگه پولی درحساب جاریم واریز کنم بتونه برداشت کنه بعد یکسال که گذشته یاخیر،همچنین میتونه برگشت بزنه یانه؟سپاسگزارم ازتون،منتظرپاسخ هستم

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام
   بله هم امکان برداشت از حساب هست هم برگشت چک

   No votes yet.
   Please wait...
 4. علی امیدی

  با سلام
  بنده ضامن فردی شدم و اندازه مبلغ وامشون ازشون سفته گرفتم و الان ۵ قسط از وامشونو پرداخت نکردن من الاناگر سفتشون بذارم اجرا میتونم ب عنوان ی ابزار فشار مجبورشون کنم ک قسطشونو پرداخت کنن یا نه؟
  خواهش میکنم راهنماییم کنید
  پیشاپیش سپاسگذارم ازتون

  No votes yet.
  Please wait...
  • بله چون سفته دارای وصف تجریدی است و شما میتوانید در این شرایط وجه آن را مطالبه نمایید

   No votes yet.
   Please wait...
 5. باسلام واحترام
  بنده ازکسی به مبلغ 65میلیون طلبکارم وهیچی نگرفتم ازش، میخواستم بپرسم ازش چک بگیرم بهتره یا سفته؟ اگرم چک بگیرم به چه صورت باشه بدون تاریخ باشه و امانی و ضمانت و نیز چک شخص دیگه رو بده چی بگیرم یانه؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام،
   در پاسخ به سوال شما می توان گفت که اخذ چک در قبال طلب، بهترین گزینه است زیرا چک در سه مرجع (دادگاه حقوقی، کیفری و اداره اجرای اسناد لازم الاجرا مطابق شرایط خود) قابل پیگیری است. بهتر است چک با تاریخ باشد و در قالب ضمانت و امانت نباشد. چنانچه بدهکار شخص معتبر و متمولی را به شما معرفی کرد که چک به نام وی باشد می توانید قبول کنید در غیر این صورت از پذیرش چک خودداری فرمائید.

   No votes yet.
   Please wait...
 6. شاهد شهدادی

  باسلام و خدافوت.من پخش کفش دارم.یکی از مشتریهام در قبال کفشی که بهش میدم به عنوان ضمانت سند و یا سفته میدهد.به نظر شما چه کنم که به مشکل بر نخورم.پیشاپیش سپاس از راهنمایی شما

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام،
   بین اسناد تجاری، چک از پشتوانه قوی تری برخوردار است. اولین قدم برای معامله عادلانه این است که شما به شخصی کفش دهید که خوش حساب باشد و برای تضمین بازپرداخت پول خود، چک صیاد با تاریخ اخذ نمائید و در صورت موجود نبودن چک می توانید اقدام به اخذ سفته نمائید. شایان ذکر است که چک گزینه بهتری برای شما می باشد.

   No votes yet.
   Please wait...
 7. سحر

  سلام من حدود یکساله که به دوسته صمیمی خودم مبلغ ۲۵۰میلیون تومان پول قرض دادم و هیچ مدرکیم بجز فیشه واریز ندارم و خانواده این خانوم هم امتناع میکنن از پس دادن این پول اگه بخوام راضیش کنم که سفته امضاه کنه حتما باید سفته ای که از بانک میگیریم به اسم اون باشه و کد ملی اون یا فرقی نمیکنه مهمه امضاهو اثر انگشته و اینکه برای مبلغ ۲۵۰میلیون چقدر باید از بانک سفته بگیریم؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام
   صادر کننده ی سفته چه بدهکار باشد چه شخص ثالثی جهت بدهی وی برای شما سفته صادر نماید تفاوتی نمی‌کند. توجه داشته باشید دریافت چک گزینه ی مناسب تری است.

   No votes yet.
   Please wait...
 8. سجادهوشمند

  سلام خسته نباشید خدمت شما عزیز بنده یک تد یس ریاضی برای یک شخضی داشتم و ایشان گفتن 5ماه دیگه پول و بهم میدن و من اصلا ایشون و نمیشناسم گفتن سفته میده مبلغ یک میلیون تومان و کارت ملیش هم میگیرم آیا امکان داره پول رو ندن؟ آیا این تضمین کافی است؟
  خیلی ممنون لطف کینید جواب میدید

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام
   سفته می تواند بدهی شخص صادر کننده را تضمین نماید و تضمین شما کافی است . اما در پاسخ به این سوال که وی می تواند پول شما را ندهد می توان گفت بله وی می تواند از پرداخت پول استنکاف نماید و شما برای احقاق حق خود می بایست از طریق مراجع ذی صلاح اقدام نمائید.

   No votes yet.
   Please wait...
 9. مهدی حسینی

  سلام یکی از دوستام 50000000 پول دستی ازم میخواهد و میگه ب جاش سه چک 100000000 بهم میده آیا همین کفایت میکنه یا کار دیگری باید انجام بدم

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام،
   چک به تنهایی تضمینی است برای بازپرداخت پول شما و با صدور چک، آن شخص بدهکار شما تلقی می شود اما نکته مهم، میزان دارایی آن شخص است چنانچه شخص مذکور اموالی برای پرداخت صد میلیون تومان نداشته باشد عملا شما به بن بست می خورید بنابراین می بایست معیار شما برای سنجش، میزان دارایی وی باشد.

   No votes yet.
   Please wait...
 10. کیان اهورایی

  سلام
  آیا چک برای تعهدنامه محضری برای دانشجوی دانشگاه فرهنگیان که دوره ای طولانی را در بر میگیرد قابل استفاده است؟
  زیرا اگر به هر شکلی انصراف دهد باید بنده هزینه های تحصیل و دریافتی های وی را پرداخت کنم. رعایت چه نکاتی یا دریافت چگونه سندی مناسب است؟
  باتشکر

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام،
   شما می توانید به موجب قرارداد کتبی جداگانه با شخص دانشجو این معضل را حل نمائید. نکات قابل ذکر در این قرارداد عبارتند از ۱. علت صدور چک و مواردی که بین طرفین حائز اهمیت می باشد ۲. این چک به صورت امانت نزد دانشجو است ۳. چنانچه مبلغ چک توسط دانشگاه یا هر مرجع دیگری نزد بانک برده شود شخص دانشجو موظف به پرداخت وجه می باشد.

   No votes yet.
   Please wait...
 11. اعظم

  سلام. بنده یه کارمندط داشتم که مدت 40 روز پیش ما کار کردن و هیچ قراردادی نوشته نشده و فقط شفاهی مبغلی به عنوان حقوق تعیین شده، که نصف این مبلغ رو گرفتن و الان ترک کار کردند، ایشون رفتن 2 تا سفته یه تومنی گرفتن و اوردن دادن خواهر بنده امضا کرده بدون تاریخ و خواهر بنده اصلا از سفته چیزی سر در نمیورده ولی تاریخ رو در ته سفته زده بودند، حالا اون بنده خدا که از حقوقش 900 تومن مونده بوده سفته 2 میلیونی گرفته و اقرار کرده که زرنگی کرده و سر ما کلاه گذاشته، ایا ما میتونیم شکایت خیانت در امانت بکنیم یا ثابت کنیم که یکی از سفته کلاهبرذاری بوده؟ ممنون میشم کمک کنین

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام،
   اگر سفته ها بابت امانت برای پرداخت حقوق کارمند شما به وی سپرده شده باشد و شما باقی مانده حقوق وی را پرداخت کرده باشید شکایت خیانت در امانت محقق می شود در غیر این صورت با توجه به وصف تجریدی اسناد تجاری (یعنی به محض صدور حیات حقوقی مستقل دارند) خیانت در امانت محقق نشده است.

   No votes yet.
   Please wait...
 12. با سلام و خسته نباشید.یکی از فامیل های دورمون قرارهای از بانک وام بگیره از من هم خواسته برای ضمانت.به نظر شما سفته بگیرم یا چک؟ در ضمن باید روی چک یا سفته تاریخ زده بشه یا لازم نیست؟ با تشکر

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   بهتر است از وي تعهد به پرداخت وام در مهلت معين و آزاد سازي ضمانت خود را بنماييد زيرا اگر بعد از انقضاي مهلت ، نتوانست برائت ذمه شما را بگيرد ميتوانيد عليه وي دادخواست در دادگاه بدهيد . راه دوم اين است كه چك بگيريد و بهتر از سفته ميباشد اما بدون تاريخ دريافت شود بهتر است .

   No votes yet.
   Please wait...
 13. سهیل پازوکی

  سلام
  بنده سوالی در مورد سفته داشتم.
  یه مبلغی از یک نفر سفته دارم که حدودا برای 6 سال پیش هست و پول به من نداده.
  پول 6 سال پیش قاعدتا ارزشش کمتر از همون مبلغ امروز هستش .
  آیا میتونم مثلا توسط کارشناسی کارشناس دادگستری ارزش پول اون موقع رو به روز دریافت کنم؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   به طوری که مستحضر هستید مطالبه خسارت دیرکرد یا همان خسارت تأخیر تأدیه منوط به این می باشد که شما مطالبه کرده باشید این یعنی دادخواست داده باشید و با توجه به اینکه از روزی که سفته به شما داده شده تا کنون آن را واخواست نکرده‌اید و درصدد مطالبه وجه بر نیامده اید لذا از زمان تقدیم دادخواست به بعد میتوانید خسارت دیرکرد را دریافت نمایید .

   No votes yet.
   Please wait...
 14. احمدی

  با سلام بنده یک فقره چک نزد کسی داشتم و سفته به مبلغ ۱۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ریال حالا چک را برگشت زده آیا میتواند سفته را هم اجرا بگذارد در حالی که بدهی من کمتر از مبلغ چک هست و چک را به اجراگذاشته ابلاغیه صادر شده

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام
   بطوريكه ميدانيد اسناد تجارى هنگاميكه از جانب شما صادر و به دست دارنده ميرسد فرض بر اين است كه شما بدهكار هستيد و آن شخص نيز طلبكار، منتها اگر همان شخصى كه به وى بدهكار هستيد هم چك را برگشت بزند و هم سفته ها را واخواست نمايد و شما اسناد و مداركى در اختيار داشته باشيد كه دال بر ميزان مديونيت شما به وى باشد ميتوانيد دفاع كنيد كه اين سفته نيز ضمانت پرداخت بدهى شما از بابت چك بوده و مبلغ اضافه تر نيست. سعى كنيد از شاهد نيز كمك بگيريد.

   No votes yet.
   Please wait...
 15. محمد ملکی

  باسلام و حسته نباشید بابت اطلاعات مفید حقوقی که جامع پاسخگو هستید. بنده جهت ساخت و ساز و گرفتن وام ملکم رو که ارزش ۴۰۰ میلیون داره در اختیار شخصی گذاشتم که وام بگیرد و ساخت و ساز کند. و ملک من در رهن بانک می رود. سئوال من این است بابت اینکه بعد اتمام کار یا اینکه به تعهد خودش عمل نکرد چه تضمینی بگیرم که به حق و حقوقم برسم؟ممنون بابت پاسخگویتون

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   حتما خود آن شخص هم به عنوان ضامن و بدهكار ، اسناد بانكی را امضا كند و متضامنا با شما در برابر بانک ، تعهد به پرداخت داشته باشد . دوم اينكه در صورت عدم پرداخت تعهداتش به بانک ، اسناد تجاری مثل چک و يا سفته به شما بدهد كه در موقع لزوم بتوانيد از آن استفاده نماييد .

   No votes yet.
   Please wait...
 16. ابوالفضل فعال

  سلام
  ماها پیش بنده وام ازدواج خود را به ضامنم واگذار کردم یعنی ضامن مبلغ وام را گرفت و قرار شد اقساط بانک را پرداخت کند متسفانه پرداخت نکرده و بانک هم بنا بر اشتباهی که خودشون کردن نامه کسر از حقوق از ضامن یادشون رفته بگیرن الان تکلیف من چیه ؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   واگذاری وام به غيره تاثيری در تعهد شما به بانک نداره زيرا متعهد اصلی و وام گيرنده شما هستيد. نامه كسر از حقوق هم موثر نيست زيرا تعهد پرداخت وام از طرف وام گيرنده به اين شكل است كه متضامنا با ضامن، مسئول پرداخت هست. لذا بانک، مختار می باشد يا عليه شما يا ضامن يا هر دوی شما باهم دعوی مطالبه وجه مطرح كند.

   No votes yet.
   Please wait...
 17. رضا

  سلام
  بنده بر اساس اعتماد مبلغی را به آشنایی قرض دادم، مقداری از آن را پس داد و مقداری باقی مانده دو فقره حواله موسسه مالی و اعتباری بمن داد که متاسفانه وصول نشد، تحویلدار گفت که حواله ها متعلق به شخص دیگری است و امضای پای آن نیز با امضای صاحب حساب همخوانی ندارد.و تعدادی پیام از او دارم که اعتراف به بدهی کرده و وعده پرداخت وجه. بنظر شما از طریق شکایت امکان وصول و اثبات اینکه به او پول قرض داده ام وجود دارد؟ حواله ها را نیز پست کرده بود که شماره رهگیری آن موجود است.

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   چنانچه وجه را به حساب وی ريخته ايد در اين صورت قابل اثبات می باشد در غير اين صورت با اس ام اس نمی توان كسی را محكوم به پرداخت وجه نمود.

   No votes yet.
   Please wait...
 18. س.ع

  سلام . من در کار طلا بودم و یک میلیارد سفته دارم از شریکم. اما هیچ قراردادی با شریکم بدلیل فاملیت ندارم. الان که سفته را به اجرا گذاشتم، اونها شکایت کردن که سفته ها رو به من قرض دادن و من خیانت در امانت کردم. آیا ممکن هست که سفته های من رو باطل کنن یا نتونم سفته ها رو نقد کنم ؟!

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام
   طبق مقررات قانون تجارت، اسناد تجاری دارای اوصافی است كه يكی از آنها با عنوان وصف تجريدی می باشد . وصف تجريدی يعنی اينكه به مجرد ( به هنگام ) صدور يک سند تجاری ، ازقبيل چک ، سفته و برات ، فرض بر مديونيت صادر كننده است يعنی اصل بر این است كه كسی كه سند تجاری داده، بدهكار است و برای پرداخت دين خود اقدام به صدور و تسليم سند تجاری به دارنده نموده است لذا صادر كننده بايد اثبات كند كه قرض داده است. ضمن اينكه خود سند تجاری، قابل قرض دادن نيست! آيا منظور ايشان اين است كه اصل برگه را قرض داده است؟ اصل سند تجاری كه معنايی برای قرض دادن ندارد بلكه وجهی مثلا از باب قرض داده ميشود و به جهت تضمين، سند تجاری می پردازند لذا ادعای انها بی مورد می باشد.

   No votes yet.
   Please wait...
 19. محمد جواد پورمیرزایی

  با سلام
  اگر مبلغ مندرج در سفته بیشتر از سقف سفته باشد مبلغ مازاد اعتبار دارد

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   بله ولي هنگاميكه وجه ان در سررسيد ، مطالبه شود بايد به اندازه مبلغ ان ، در وزارت دارايي تمبر ابطال شود

   No votes yet.
   Please wait...
 20. محمد محمدی

  من 50 میلیون سفته از دوستم که باهم تو ی کاری شریک بودیم در دست دارم که دوستم بعد مدتی سرمو کلاه گذاشت و همه پول ها رو بالا کشید و وارد ی کار دیگه شد و حالا هم امروز فردا میکنه که پولمو نده ، سوال من اینجاست که این آقا همه اموالشو هم بنام خانمش زده و حتی با حساب ایشون هم کار میکنه ، در صورت واخواست سفته میتونم اموالی که بنام خانمشون کردن رو توقیف کرد ؟ سپاس

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   متاسفانه خير زيرا اموال هركس در هنگام بدهكاری قابل توقيف است نه ديگران . ولی شما می توانيد سفته را واخواست و به جريان بياندازيد و هنگام محكوميت وی ، اگر اموالی نداشته باشد جلبش كنيد و اگر گفت اموالی ندارد طبق ماده ٨ قانون نحوه اجرای محكوميتهای مالی از دادگاه بخواهيد اعسار وی را نپذيرد.

   No votes yet.
   Please wait...
 21. صدف صادقی

  سلام. یکی از دوستانم مقداری پول قرض میخواد ازم گفته چک یا سفته هم بخوام میده فقط چون یکم بد حساب هستش نمیدونم کدومو بگیرم که راحتتر بتونم پولو ازش پس بگیرم و اگه سفته بخوام بگیرم باید داخل بانک و یا دفتر اسناد ثبت بشه؟ و اینکه اگه نخوام به اسم خودم باشه وجه حامل باشه میتونم به کس دیگه ای بسپرم نقدش کنه؟ و اینکه خودش گفته کمتر از یکماه پرداخت میکنه اگه بدون تاریخ تحویل بگیرم میتونم خودم تاریخ بزنم هر موقع بخوام؟؟ لطفادر اسرع وقت پاسخ بدید ممنون

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   سعی كنيد چک بگيريد و دسته چک وی از مدل جديد صياد باشد، كه اگر برگشت بخورد تمام امكانات بانكی از وی سلب ميشود. ضمنا بدون تاريخ هم اگر بگيريد خودتان ميتوانيد تاريخ بزنيد.

   No votes yet.
   Please wait...
  • سلام
   سعی كنيد چک بگيريد و دسته چک وی از مدل جديد صياد باشد. كه اگر برگشت بخورد تمام امكانات بانكی از وی سلب ميشود. ضمنا بدون تاريخ هم اگر بگيريد خودتان ميتوانيد تاريخ بزنيد.

   No votes yet.
   Please wait...
 22. هادی طاهری

  با سلام
  یک سفته داشتم از کسی به اجرا گذاشتم رای شورای حل اختلاف هم اومده است.

  سوال اول
  می بایست این 40 روز مهلت اعتراض را صبر کنم سپس برای دریافت حکم جلب اقدام کنم یا خیر؟

  سوال دوم
  متشاکی خود را مفقودالاثر کرده است از چه راهی میتوانم مطالبات خود را دریافت کنم؟

  با تشکر از سایت عالیتون

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام بله زيرا بيست روز مهلت واخواهي و بيست روز مهلت تجديدنظرخواهي است. بعد از اين مدت ميتوانيد تقاضاي صدور اجراييه كنيد و ابتدا از اجراي احكام بخواهيد كه حسابي اگر نزد هر بانك دارد توقيف كنيد اگر نداشت جلب سيارش رو بگيريد

   No votes yet.
   Please wait...
 23. حسین

  با سلام .
  من سند مالکیت خودم را به مبلغ 100 میلیون وثیقه گذاشتم برای یک زندانی و از آن سفته به مبلغ 100 میلیون گرفتم برای ضمانت سندم. خواستم بگم که آیا چک میگرفتم بهتر بود یا همین سفته؟ آیا اینجور ضمانتی برای سند صادق هست یا ن؟ ممنون میشم جواب بدین

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   شما كار خيري كرديد ولي اگر اَن زنداني برنگردد سند شما حراج خواهد شد و شما بايد سفته را واخواست نماييد و بدويد دنبال اَهو

   No votes yet.
   Please wait...
 24. هادی طاهری

  با سلام
  ما یک کارگر به مدت یکماه استخدام کردیم.
  به صورت آماری یا کنتراتی با او طی کردیم که اگر فلان مقدار تولید حقوق دریافت می کند و هیچ گونه قرارداد کتبی هم با یکدیگر عقد نکردیم.
  حدود یک هفته کارگاه به دلیل تعمیرات تعطیل بوده است و حالا که پایان ماه که موقع پرداخت حقوق شده است، کارگر علاوه بر مقدار حقوق مقدار تولید خود اون یک هفته تعطیلی را که با آن سرکار نیامده است هم از ما حقوق طلب کرده است.

  الان تکلیف قانونی ما چیست؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • حقي به وي تعلق نميگيرد و براي اينكار سعي كنيد شاهد هم داشته باشيد و با شاهد درميان بگذاريد كه اگر خواست شكايت كند بوسيله شاهد ، ادعاي وي را رد نماييد

   No votes yet.
   Please wait...
 25. مهدي پيركرمي

  سلام.من مغازه ايي دارم ميخوام بدمش به نفر براي اجاره،متاسفانه مستاجر ميگه من چك ندارم كه براي ضمانت تخليه بدم و بجاش سفته پرداخت ميكنم،با توضيحاتي كه تو سايت شما براي اقدام كردن سفته خوندم يجورايي پشيمان شدم از گرفتن سفته،ميخواستم نظره شما رو بپرسم كه سفته رو قبول كنم براي تضمين تخليه يا نه،ممنون ميشم راهنماييم كنيد،تشكر فراوان

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   نه اينكه سفته بدرد نخورد اما در هر صورت راههاي وصول چك اسانتر است اما اگر چاره اي نباشد سفته كارساز است

   No votes yet.
   Please wait...
 26. مظهرمحمودی

  سلام. یه نفری هست ک میگه 25میلیون بده ک یه دستگاه تولیدی بخریم یعنی سرمایه ازمن کار ازاون میگه بهتم سفته میدم بنظروتون میشه رو سفته حساب کرد یان؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام بله و مقاله ای كه در سايت گذاشته شده تحت عنوان “چك بهتر است يا سفته” را مطالعه ای داشته باشيد.
   http://www.edalateno.com/چک-بهتر-سفته/

   No votes yet.
   Please wait...
 27. ستار

  با سلام وخسته نباشی
  من در شرکتی کار میکنم که مدیر عاملش دوست قدیمی هستش بنا به ار تباط تجاری غیر مرتبط با شرکت، دوست دیگری را به مدیر عاملمعرفی کردیم تا کار مشترک تجاری کنن،بخاطر نوسانات ارزی کار توقف و400 میلیون تومان وجه معامله تا برج 8 پرداخت میشود
  حال دوست مدیرعامل به من داره فشار میاره که الان پول رو میخوام وباید سفته یا چک به مبلغ یک میلیارد تومان به من بدی
  متاسفانه بخاطر فشار مالی وکارمند جز بودن وترس از اخراج شدن نمی دانم چه کار کنم طرف تهدید کرده وطلب چک یا سفته داده کمک میکنید من چه کار کنم

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام
   اينكه طرف مقابل به شما فشار می اَورد، لازم است بدانيد هيچ قانونی نيست كه بتواند حقش را ثابت كند و شما را به جای شريک خويش بدهكار نمايد. در واقع هركس بايد بدهی خود را بپردازد مگر اينكه از دين ديگری ضمانت بنمايد. محكم بايستيد و به هيچ عنوان چك يا سفته يا دستنوشته ای ندهيد زيرا هرگونه سندی دال بر تعهد، شما را در رديف ضامن قرار خواهد داد و بدانيد كه قانون شما را حمايت خواهد كرد.

   No votes yet.
   Please wait...
 28. سجاد احمدی

  سلام خسته نباشید
  بنده بازاریاب هستم و یک فقره چک از یکی از مشتریانم حدودا ۸ ماه پیش برگشت خورده و شرکت این مبلغ رو از حقوق بنده کسر کرده و چک رو به خودم تحویل دادن
  تو این مدت هم طرف همش امروز و فردا میکرد بابت بازپرداخت مبلغ یا پاس کردن چک البته برگه چک هم بنام خودش نیست و بنام شخص دیگری است
  شرکت پشت چک را برای من مجددا مهر نموده که بتونم به اسم خودم برگشت بزنم و پیگیری کنم
  حالا با این شرایط موجود و اینکه چک بنام شخص مغازه دار نیست من چگونه میتونم پیگیری های لازم رو انجام بدم
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  مبلغ چک هم یک میلیون و پانصد هزار تومان است.
  باتشکر

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   مجددا برگشت بزنيد و اگر تونستيد از كسي كه خرج كرده بخواهيد ظهر چك را به عنوان ضامن امضا بزند و دادخواست بدهيد…

   No votes yet.
   Please wait...
 29. سلام اتومبیلی خریده ام اقساطی که بابت ان 20میلیون سفته داده ام ک یکی از اقساط ان را پراداخت کردم و سه قسط دیگر دارد و من مجبور به فروختن ان شده ام و از شخص مورد نظر سفته گرفته ام حال اگر که شخص دوم اقساط را پرداخت نکند بر سر سفته من چ می اید.و من در قولنامه ای ک نوشته ام شماره سفته را قید کرده ام

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   فروشنده ماشين فقط خريدار اول را ميشناسد لذا اگر خريدار بعدی به پرداخت اقساط توجهی نداشته باشد در اينصورت سفته های شما به اجرا گذاشته ميشود ولی شما ميتوانيد عليه خريدار دوم طرح دعوای مطالبه وجه را بنماييد

   No votes yet.
   Please wait...
  • سلام
   فروشنده ماشين فقط خريدار اول را ميشناسد لذا اگر خريدار بعدی به پرداخت اقساط توجهی نداشته باشد در اينصورت سفته های شما به اجرا گذاشته می شود ولي شما می توانيد عليه خريدار دوم طرح دعوای مطالبه وجه را بنماييد

   No votes yet.
   Please wait...
  • سلام
   فروشنده ماشين فقط خريدار اول را ميشناسد لذا اگر خريدار بعدي به پرداخت اقساط توجهي نداشته باشد در اينصورت سفته هاي شما به اجرا گذاشته ميشود ولي شما ميتوانيد عليه خريدار دوم طرح دعواي مطالبه وجه را بنماييد

   No votes yet.
   Please wait...
 30. مهدی محمدی

  با سلام
  بنده سال گذشته بعلت شراکت در بخشی از مغازه سوپر مارکت ، مبلغ سی وهشت میلیون تومان پول پرداخت کردم و قرارداد نوشته شد و بابت ضمانت طرف مقابل مبلغ پنجاه میلیون تومان سفته گرفتم،بدون تاریخ و بدون امضائ پشت سفته ( فقط روی سفته و محل امضا و اثر انگشت را پر کرده است). حالا او میگوید ورشکسته شده و پولی ندارد پرداخت کند و اینکه برو شکایت کن! اگر من بخواهم شکایت کنم چقدر زمان میبرد تا به نتیجه برسد و اگر فرار کند ظاهرا توقیف اموالش را که میتوانم بگیرم؟؟ (چون منزلش در شهرستان هست و امکان دارد که فراری شود.. در ضمن من خودم همان مغازه را اجاره کرده ام و سودش هم بد نیست که بخواهد ورشکست شود !!)
  ممنونم.

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   شما ميتوانيد در سررسيد ، سفته ها را واخواست كنيد و سپس دادخواستی مبنی بر مطالبه وجه بدهيد و تقاضای توقيف اموال را بنماييد . وقتی موفق به توقيف اموال شديد ديگر جاي نگرانی نيست و شما به پولتان خواهید رسيد .

   No votes yet.
   Please wait...
  • سلام
   شما می توانيد در سررسيد ، سفته ها را واخواست كنيد و سپس دادخواستي مبني بر مطالبه وجه بدهيد و تقاضاي توقيف اموال را بنماييد . وقتي موفق به توقيف اموال شديد ديگر جاي نگراني نيست و شما به پولتان خواهي رسيد .

   No votes yet.
   Please wait...
 31. Alireza

  با سلام و خسته نباشید
  من میخاستم خودرویی رو به مدت 6 ماه به یکی از دوستان اجاره بدم. میخاستم ببینم چه مدارکی یا چه ضمانتی از ایشون بگیرم که اگه تصادفی اتفاق افتاد یا طرف بعد از پایان شش ماه اقدام به پس دادن خودرو نکرد و یا اجاره اون که قراره هفتگی به من پرداخت کنه رو پرداخت نکرد پوشش بده و بتونم ازشون به سرعت استفاده کنم؟ ممنون از سایت خوبتون

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   قرارداد اجاره خودرو با مدت معلوم. زيرا اگر اجاره رو پرداخت نكرد، شرط فسخ قرارداد بدون نياز به مراجعه به مراجع قضايي رو بگذاريد. اگر ماشين رو نياورد شكايت خيانت در امانت مطرح ميكنيد.

   No votes yet.
   Please wait...
 32. فرزاد فروزان

  سلام. مالک مغازه ای هستم، مستاجر درخواست فسخ قرارداد (دستخطی) رو کرد منم قبول کردم، در ازاش چکی بهش دادم به تاریخ یک ماه بعد که چک حقوقی باشه و کیفری نباشه، از شانس خوب مستاجر چک رو قبول کرد، منم چک رو پاس نکردم و چک برگشت خورد و رفت دادگاه شکایت کرد، حالا یکی از آپارتمان هام رو توقیف کرده، آیا باید نگران باشم ؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   چكي كه شما صادر كرديد به علت وعده دار بودن ، قابل تعقيب كيفري نيست اما به هر حال شما صادر كننده چكي هستيد كه خالي از وجه بوده لذا مسئولييت پرداخت آنرا بعهده داريد و در صورت عدم پرداخت، دارنده چك ميتواند اموال شما را تا سقف مبلغ چك توقيف نمايد و در صورت محكوميت و ارسال پرونده به اجراي حكم ، مال شما را از طريق مزايده به فروش رسانيده و وجه آنرا به انضمام ديركرد و خساراتش تصاحب كند.

   No votes yet.
   Please wait...
 33. هادی طاهری

  با سلام
  بنده از کسی 1100000 تومان طلب دارم
  اما سفته ای که پیش من امانت گذاشته 1 میلیون تومان است.
  آیا می توانم روی این سفته 100 هزار تومان مبلغ بیشتر بنویسم یا خیر؟

  سپاسگزارم

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام خير سفته تا ميزان مبلغ مندرج در ان است اما با ديركردي كه ميگيريد ، ان بخش را پوشش ميدهد

   No votes yet.
   Please wait...
 34. هادی طاهری

  با سلام
  بنده 3 ماه پیش به کسی جنسی فروختم و ازش رسید گرفتم که تا مدت معین این بدهی رو تسویه کنه و سفته هم ازش گرفتم، که این بنده خدا نه تنها بدهی اش را تسویه نکرد بلکه هم الان تماس های بنده رو پاسخگو نیست و به گفته همسرش ترک منزل کرده است و مشخص نیست هم اکنون کجا است
  منتهی بنده سفته ایشان را به اجرا گذاشته ام و مطالبه وجه نموده ام.
  سوال بنده این است که با توجه به نامعلوم محل ایشان می بایست چه کاری انجام دهم تا به پولم برسم.

  سپاسگزارم

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   براي اين منظور ابتدا بايد طرح دعوايي كه كرده ايد به انتها برسد و نامبرده را محكوم نماييد سپس در مرحله اجراي احكام ، حسابهاي بانكي يا املاك يا ماشين هايوي را استعلام بگيريد و توقيف نماييد در غير اينصورت و اگر مالي نداشت جلبش را بگيريد

   No votes yet.
   Please wait...
 35. رحمان پناهی

  ۹۷/۰۶/۰۲
  با سلام ضمن خسته نباشید .
  سوالی در مورد اینکه .قراره در شرکت پخش لوازم آرایشی قسمت حسابداریش کارکنم ودستمزد طبق قانون کارو بیمه هنوز طبق اظهار کارفرما مدتی زمان می بره در نتیجه گفته پول بیمه موقتا دستی میدم تا بیمه خودش راه بیفته سوال اینجاست صاحب شرکت از من مبلغ پنجاه میلیون سفته میخواد و آیا من چک بدم بهتره یا سفته ودر مقابل دریافت مزد ماهیانم از او تضمینی نیاره با تشکر بخشید سوالم طولانی شد .

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   سفته بديد منتهي در روي سفته قيد نماييد بابت ضمانت حسن انجام كار و تعهدات كاري…

   No votes yet.
   Please wait...
 36. محمد

  با سلام.حدود دو سال پیش مبلغی را به شخصی از بابت قرض در قبال سفته دادم.در سر رسید شخص بدون پشت نویسی سفته از من زمان گرفت.متاسفانه با گذشت یکسال از سر رسید سفته هنوز پرداخت نکرده و عملا نمیتوانم سفته را واخواست کنم.چگونه میتوانم وجه سفته را طلب کنم؟ ممنون

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   در حقيقت رد شدن مدت ٩ روزه براي واخواست سفته اين نيست كه آنرا از ارزش و اعتبار بياندازد بلكه بعد از گذشتن اين مدت شما ميتوانيد واخواست نماييد ليكن براي توقيف مال بايد، خسارات احتمالي واريز كنيد به صندوق دادگستري سپس اجازه توقيف مال بدهكار را بگيريد اما اگر در مدت آن، واخواست ميكرديد ميتوانستيد بدون واريز وجه خسارات احتمالي، توقيف اموال بگيريد.

   No votes yet.
   Please wait...
 37. احمد ابراهیمی

  با سلام
  یکی از دوستان ما چک داره بعد مبلغ ۲۵۰کم داره
  الان میخاد ازمن قرض کنه
  ولی بهش میگم بهم جاش چک بده تا منم خرجش کنم میگه چکام تموم شده سفته میدم
  الان ازش سفته بگیرم بنظرتون یا ن ارزش داره سفته بگیرم
  سفته مطمئن هست ایمن هست بگیرم

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   اشكالي نداره ميتونيد سفته بگيريد زيرا آن هم يك سند تجاري است، ولي روش وصول آن كمي پرهزينه تر و مشكل تر است اما از لحاظ ارزش و سنديت، مثل چك مي باشد.

   No votes yet.
   Please wait...
 38. وحیدحیدری

  سلام من میخواستم بابت مهریه همسرن که۱۱۴عددسکه طلاهست به همان مقدار سفته عندلمطالبه بگیرم ازایشون چون ازخانواده همسرمیترسم زیرا خیلی دنبال خراب کردن زندگی ماهستند .حالامیخواستم بدونم اگرمن سفته گرفتم ازایشون واگریه روزی ایشون خواست طلاق بگیردومهریه رواجرابگذاردمن هم میتونم سفته هارواجرا بزارم وایا ایشون بابت مهریشون ازسفته های من کارشون جلوتره یعنی من ممکنه بیافتم زندان وکارم طول بکشدتاسفته هابه اجراگذاشته شود عذرخوام سوالم طولانی بود؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   خير، زيرا دارنده اسناد تجاري بايد دارنده با حسن نيت باشد اين بدان معني است كه شما در عوض سفته هايي كه دريافت كرده ايد، صادر كننده سفته ها در حقيقت به شما بابت يك معامله يا تعهدي بدهكار باشد در حاليكه اين شما هستيد كه به صادر كننده سفته ها بابت مهريه بدهكار هستيد و بدهكار حق ندارد بابت بدهي خويش از طلبكار سفته يا چك يا هر سند تعهد اور ديگري بگيرد لذا دررصورتيكه سفته بگيريد حكم به رد دعواي شما صادر خواهد شد.

   No votes yet.
   Please wait...
 39. Roghayeh

  سلام من قبلا ب يكي از اشنايان ٥٠ميليون پول داده بود و او الان داره برميگردونه ٥٠ميليونمو ولي ٤٠نقد پرداخت ميكنه ١٠ميليون ميخواد سفته بده اما من بهش اعتماد ندارم ميترسم نميدونم چيكار كنم بنظرتون چك بگيرم ازش يا سفته؟ لطفا تا فردا جواب بدين

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام چك بگيريد بهتر است مقاله ما را در سايت بخوانيد.

   No votes yet.
   Please wait...
 40. سلام،یکی از فامیل های ما میخواد باسند خونه ما وام بگیره ومدت پرداخت اقساط هفت ساله هست، به نظر شما برای ضمانت در صورت پرداخت نکردن قسط وام بهتره ازش چک بگیرم یا سفته،ودر صورت گرفتن چک یاسفته چه چیزی بايد توی چک یاسفته نوشته بشه،باعرض تشکر از شما.

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام
   بهترين تضمين اين است كه ابتدا به دفترخانه اسناد رسمي مراجعه ميكنيد و از وام گيرنده ميخواهيد كه كل مبلغي رو كه شما داريد تضمين ميكنيد متعهد به پرداخت اقساط بانك باشد و قسطي عقب نمي افتد در غير اينصورت و با دريافت اولين اخطار بانك مبني بر عقب افتادن قسط وي ، شما اختيار طرح دعوي عليه وي در مراجع قضايي را داريد و ميتوانيد تمام اقساط عقب افتاده به انضمام خساراتش را از وي بگيريد و به بانك بپردازيد . در اينصورت بانك نيز اقدامي عليه شما و توقيف اموال شخصي شما يا جلب و دستگيري عليه جنابعالي نخواهد داشت . لازم است بدانيد مطابق با ماده ٧٠٩ قانون مدني :
   ضامن حق رجوع به مضمون‌عنه ندارد مگر بعد از اداء دین ولی می‌تواند در صورتی که مضمون عنه ملتزم شده باشد که در مدت معینی برائت او را تحصیل نماید و مدت مزبور هم منقضی شده باشد رجوع کند.
   بدين معني است كه وام گيرنده بايد تعهدي كند كه در يك زمان مشخص ، دين بانك را بدهد و شما از ضامن بودن بيرون بياييد . اگر مدت معين تمام شود ، حتي اگر بانك هم اقدامي عليه شما هنوز شروع نكرده باشد شما ميتوانيد پيش دستي كنيد عليه مديون اقدام كنيد . در غير اينصورت بايد ابتدا صبر كنيد بانك ، شما را محكوم نمايد و پول بانك را بدهيد بعدا اقدام نماييد . به عنوان ضمانت ، چك هم بگيريد .

   No votes yet.
   Please wait...
 41. ارغوانی

  سلام. من کسب و کاری راه انداخته م ولی نتونستم سرمایه‌گذار پیدا کنم. الان تعدادی کارمند قراردادی گرفتم ولی برای ضمانت اینکه حق الزحمه شون پرداخت میشه٬ از من تضمین خواستند. آیا لازمه قرارداد کتبی ببندیم؟ چطوری بهشون تضمین بدم؟ چون کار ما حداقل ۳ ماه زمان میبره تا سود کنیم. میگن چطوری این ۳ ماه برات کار کنیم و مطمئن باشیم حق الزحمه رو پرداخت می کنی؟ که البته منطقیه. برای قرارداد نمی دونم چکار کنم چون بحث مالیات و بیمه پیش میاد و سودآوری کار ما هم قطعی نیست. ممنون میشم راهنمایی کنین.

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام در مورد ضمانت حق الزحمه بهتر است سفته بدهيد منتهي تصوير ان سفته را نزد خود نگه داريد تا بيشتر طلب نكنند و به همان اندازه فقط متعهد باشيد

   No votes yet.
   Please wait...
 42. محمد هادی

  من 3سال پیش مبلغ 80 میلیون به یکی از دوستانم واسه مشارکت در کار عمرانی دادم ولی قراردادی ننوشتیم و فقط مبلغ 120 میلیون سفته به من داد. دوستم چند ماه طبق توافق سود مشارکت رو پرداخت ولی الان 2 ساله نه سود میده نه اصل پول رو .آیا داشتن سفته بدون قرارداد کفایت میکنه واسه اجرا گذاشتن؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام بله كفايت ميكند زيرا اسناد تجاري مثل چك و سفته وصف تجريدي دارند يعني به مجرد صدور ، اصل بر مديونيت صادر كننده است

   No votes yet.
   Please wait...
 43. جعفری

  سلام
  من ضامن وام شخصی شده ام بدون اینکه از شخص چک یا سفته گرفتهر باشم
  این شخص چند وقتی است که اقساطش را نمیدهد و از حقوق من کسر میشه
  چطور میتونم این مشکل را حل کنم
  ایا اگر از کس دیگه چک بدهد و پشتش را امضا کند میتوانم کاری بکنم
  با تشکر

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   هنگاميكه ضامن فردي ميشويد نميتوانيد كس ديگري را جايگزين خود در برابر بانك بنماييد زيرا بانك نميپذيرد اما ميتوانيد چك از وي بگيريد يا از كس ديگري بگيريد كه وي ، پشت ان را امضا كند و اگر اقساطش را نداد بتوانيد چك را اجرا بگذاريد

   No votes yet.
   Please wait...
 44. محی

  با سلام و ادب
  من یه چک دارم به مبلغ 40 میلیون که سر همان تاریخ برگشت زدم و الان 2 هفته از برگشت چک میگذره میخواستم بدونم چند روزه میتونم ممنوالخروجش کنم؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام براي ممنوع الخروجي بايد از طريق ثبت اقدام كنيد كه تقريبا دو هفته زمان ميبرد يا اگر كيفري است از طريق دادسرا اقدام كنيد در غير اينصورت و اگر حقوقي است ، بعد از انتهاي دادرسي

   No votes yet.
   Please wait...
 45. آرش فردوسی

  با سلام
  بنده مبلغ ۳ملیون به یکی از دوستان چک دادم برای خرید لوازم در عوض ۳ونیم ملیون سفته ازش گرفتم ولی چک ها برگشت خورد و خودم مجبور شدم چک را پاس کنم با این سفته چطور میتونم به پولم برسم و چقدر زمان میبره

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام
   شما می توانید به شورای حل اختلاف محل اقامت خوانده مراجعه و دادخواست مطالبه وجه سفته را تنظیم نمایید. با توجه به حجم بالای درخواست ها حداقل ممکن است یک سال تا یک سال و نیم کار شما زمان ببرد .

   No votes yet.
   Please wait...
 46. علیرضا

  با سلام وعرض ادب
  حدود 4 سال قبل مبلغ 40 میلیون پول برای شراکت در یک تولیدی به یک نفر پرداخت کردم بعد از 6 ماه تولید ایشون جنسارو رفت فروخت و تولیدی رو هم تعطیل کرد وبرای مبلغی که به من بدهکار بود یک فقره چک سفید امضا و کارمندی به بنده داد که قرار شد پول بریزه به حساب تا من چک رو مبلغ بزنم و پاس کنم الان سه ساله میگه من پول ندارم وتوانایی پرداخت ندارم در صورتی که میدونم با همون پول داره کاسبی میکنه ولی هیچ چیزی به نام خودش نمیخره میخواستم ببینم آیا اگرمن روی چک مبلغ بزارم و برگشتش بزنم میتونم به پولم برسم یا نه و اگر میرسم از چه راحتی سریعتر میرسم ؟
  و آیا ایشون میتونه بخاطر اینکه من چک سفید امضا رو مبلغ زدم ادعا کنه که چک سفید امضا و امانت بوده؟
  وایا میشه از ایشون برای این سه سال طلب خسارت کرد؟
  ببخشید سوالها هم زیاد شد و هم طولانی
  ممنون از سایت بسیار مفیدتون

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   به هيچ عنوان در متن چك دست نبريد زيرا ادعاي جعل مينمايد شما فقط اجازه زدن تاريخ را داريد در چكهاي بدون تاريخ . اما ميتوانيد از طريق ادعاي حقوقي، مدعي وجوهي كه داده ايد بشويد و سود مشاركت و اصل پول را از طريق كارشناسي مطالبه نماييد.

   No votes yet.
   Please wait...
 47. حمیدرضاشمس

  سلام من دریک فروشگاه کار میکردم و مبلغ هشتاد میلیون به صاحب فروشگاه دادم به منظور کار کردن ولی بعداز مدتی ورشکست شد و من درقبال ان سفته از وی گرفتم میخاستم بدونم اگه سفته رو بهش برگردونم و در عوض چک بابت ان هشتاد میلیون بگیرم بهتراست یاروی این سفته ها اقدام کنم
  .باتشکر

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام
   اگر چك بدهد بهتر است منتهي حساب وي را مديريت كنيد يك وقت چك از حساب مسدود نداده باشد يا سرقتي نباشد ولي اگر حتي در حساب بانكي وي موجودي نباشد؛ چك بهتر است و سريعتر و ارزانتر ميتوان شكايت نمود.

   No votes yet.
   Please wait...
 48. حسن

  با سلام و خسته نباشید و تشکر بابت سایت خوبتون بنده شکایت های متعدد کیفری از شخصی کردم و حدودا پانزده سال حبس به ایشون خورد و همچنان در حبس میباشد و الان خانواده این شخص امده اند برای رضایت ،بنده به عنوان ضمانت درخواست چک به مبلغ چهل میلیون تومن ازشون کردم و اونها هم قبول کردن میخاستم بدونم در این خصوص چه راهکاری دارید و در صورت رضایت و ازادی شخص و مزاحمتش می تونم کاری بکنم؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام
   چكي كه شما دريافت مي كنيد نبايد بابت ضمانت باشد زيرا شما بابت رضايت ان پرونده دريافت مي كنيد ولي ميتوانيد مازاد بر ان نيز يك چك ديگري دريافت نماييد كه اگر شخص متهم بخواهد براي شما دردسر و مزاحمتي بوجود بياورد به محض شكايت و صدور قرار مجرميت ، شما ان چك را هم وصول نماييد به دليل عدم انجام تعهد

   No votes yet.
   Please wait...
 49. مجتبی صدری

  سلام. من دوستی دارم که به ازای طلب خودم از او به مبلغ ۱۰ میلیون تومان سفته دریافت کرده ام. حال او این پول را باز نمیگرداند و قصد خروج از کشور و‌مهاجرت را دارد. سوالم اینست که آیا من میتوانم با اقدام بر روی سفته ایشان را ممنوع الخروج کنم؟ اگر بله چقدر زمان میبرد تا حکم ممنوع الخروجی اش را بگیرم؟ با تشکر

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام بله ميتوانيد و در ابتدا بايد انرا واخواست كنيد و دادخواست مطالبه وجه سفته بدهيد و بعد از قطعييت راي ، در اجراي احكام وي را ممنوع الخروج نماييد . حدودا شش ماه زمان ميبرد ولي اگر چك ميگرفتيد در ظرف كمتر از يك ماه بدون هزينه ميتوانستيد وي را ممنوع الخروج نماييد

   No votes yet.
   Please wait...
ارزیابی و بررسی پرونده

پرونده و نیاز حقوقی خود را ارسال و منتظر دریافت پیشنهادهای کاری و مالی از طرف وکلای موسسه حقوقی عدالت نو باشید

پرسش و پاسخ رایگان

سوالت خود را ثبت کنید تا وکلای موسسه حقوقی عدالت نو بصورت رایگان شما را راهنمایی کنند و از پرسش های سایر کاربران نیز استفاده کنید

مشاوره حقوقی

با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید. امکان رزرو مشاوره حقوقی بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین در موسسه حقوقی عدالت نو می‌باشد

حمید رضا کاکاوند
وکیل پایه یک دادگستری