وصیت - شرایط وصیت کامل و قابل اجرا - روش های وصیت کردن | عدالت نو

وصیت | شرایط وصیت کامل و قابل اجرا | روش های وصیت کردن

دسته بندی ها:
مهر 12, 1395
2612 بار دیده شده
وصیت نامه

آیا پدر در وصیت خود می تواند فرزندان خود را از ارث محروم کند؟

وضعیت حقوقی محروم کردن  وراث از ارث توسط مورث در حقوق ایران

ارث: به اموالی که از شخص متوفی بر جای می ماند ، ارث می گویند.

وراث: به اشخاصی که از شخص متوفی ارث می برند ، وراث  می گویند.

مورث : شخصی متوفی است که از خود ارث بر جای گذاشته.

موصی:شخصی است که قبل از مرگ  راجع به اموالش وصیت می کند.

ارث و وصیت در حقوق ایران بر مبنای فقه اسلامی است و طبق ماده 861 قانون مدنی موجبات ارث از دو طریق است :      الف)نسب     ب)سبب  

الف ) نسب : به معنی داشتن رابطه خونی با متوفی است که از سه طبقه تشکیل شده.

ب) سبب : رابطه ای که از نکاح  با متوفی حاصل می شود و نکته  مهم آنکه همسر در کنار تمام طبقات نسبی، ارث می برد.

 ماده 843 قانون مدنی ایران به متوفی اجازه داده تا قبل از مرگ راجع به ثلث اموال خود تصمیم بگیرد و وی می تواند این امر را در قالب وصیت نامه محقق کند.در متون فقهی وصیت نامه را این چنین تعریف نموده: “الوصیه تملیک عین او منفعه او تسلیط علی تصرف بعد الوفاه” به معنی اینکه وصیت عبارتست از تملیک عین یا منفعت و یا مسلط کردن بر تصرف پس از مرگ . با توجه به تعریف مذکور استنباط می شود که آن چیزی که مورد وصیت قرار می گیرد.

الف) تملیک عین : به طور مثال ثلث اموال موصی یک باب منزل مسکونی می شود و آن را به تملیک شخصی درآورد که این شخص می تواند یا جز وراث باشد یا شخصی غیر از آن ها.

ب) تملیک منفعت : یعنی موصی منافع اموال خود را در اختیار شخصی قراردهد مثل اینکه ثلث اموال متوفی یک دستگاه خودرو سواری است و منافع آن را به مدت معلومی در اختیار شخصی قرار دهد تا با آن مسافرکشی و امرار معاش کند.

ج) مسلط کردن بر تصرف : یعنی متوفی شخصی را بعد از مرگش مسئول اموری کند مانند آنکه متوفی بعد از مرگش مقرر کند شخص الف به مدت معلومی شرکت وی را اداره کند.

با توجه به توضیحات فوق محروم کردن وراث از ارث در این تعریف گنجانده نشده و وصیت کردن متوفی شامل محروم کردن شخصی از ارث  نمی شود.ارث یک حق است که بعد از مرگ متوفی برای وراث ایجاد می شود بنابراین صاحب حق ، وراث هستند و اگر بنا بر این باشد که شخصی حق خود را ساقط کند آن اشخاص باید وراث باشند که دارنده ی حق هستند نه متوفی.مستند قانونی این سخن ؛ ماده 837 قانون مدنی است که مقرر می دار(اگر کسی به موجب وصیت یک یا چند نفر از ورثه ی خود را از ارث محروم کند،وصیت مزبور نافذ نیست)که منظور از نافذ نیست ، بطلان آن است.فرجام سخن  آنکه اگر متوفایی وصیتی کند و در آن به طور مثال بگوید شخص الف حق خویش را در زمان حیات بنده برده و بعد از آن حقی ندارد و یا به طور مستقیم شخصی را از ارث محروم نماید طبق فقه و قانون کنونی حاکم بر ایران چنین وصیتی باطل است و اگر چنین موضوعی در دادگاه مطرح شود با قرار ابطال دادخواست مواجه می شود.

1.قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی دکتر ناصر کاتوزیان چاپ 23 پاییز 1388

2.لمعه دمشقیه شهید اول مترجم علی شیروانی زمستان 1383 چاپ 24

نویسنده : غزاله رحیمی فراهانی

سایر مطالبی که پیشنهاد میکنیم :
شرکت با مسئولیت محدود

 

No votes yet.
Please wait...
 1. علی شاملو

  با سلام به شما
  خواستم سپاگزاری کنم بابت ساده نوشتنتان.
  کسی که در حقوق تخصصی داشته باشد نیازی به این اطلاعات ندارد پس میماند ما که دانایی بسیار اندکی دررشته حقوق داریم درنتیجه مانیاز داریم ساده نوشته شده باشد و ازواژه های حقوقی درحد امکان خودداری شود.بی نهایت سپاس از نوشته های دقیق و خوبتان بویژه ساده نوشتنتان .
  پاینده باشید

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام
   محبت دارید شما دوست عزیز…
   تندرست باشید

   No votes yet.
   Please wait...
ارزیابی و بررسی پرونده

پرونده و نیاز حقوقی خود را ارسال و منتظر دریافت پیشنهادهای کاری و مالی از طرف وکلای موسسه حقوقی عدالت نو باشید

پرسش و پاسخ رایگان

سوالت خود را ثبت کنید تا وکلای موسسه حقوقی عدالت نو بصورت رایگان شما را راهنمایی کنند و از پرسش های سایر کاربران نیز استفاده کنید

مشاوره حقوقی

با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید. امکان رزرو مشاوره حقوقی بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین در موسسه حقوقی عدالت نو می‌باشد

غزاله رحیمی فراهانی
وکیل پایه یک دادگستری