نکاتی راجع به خرید و فروش ملک و خسارت وجه الالتزام - عدالت نو

نکاتی راجع به خرید و فروش ملک و خسارت وجه الالتزام

دسته بندی ها:
مهر 12, 1395
1512 بار دیده شده

نکات مهم :

1- بهتر است پرداخت قسط دوم از ثمن معامله در بنگاه املاکی که قرارداد منعقد شده ، صورت گیرد و در مقابل پرداخت ، رسید دریافت گردد .

2- به موجب قانون ،دولت ، فقط شخصی را مالک می شناسد که ملک به اسم او به ثبت رسیده باشد. (ماده 22 قانون ثبت اسناد و املاک ) بنابراین در این فاصله (فاصله بین تنظیم مبایعه نامه تا تنظیم سندرسمی) برای خریدار بسیار حیاتی است و ممکن است در این مدت دچار مشکلات متعدد شود. بنابراین بهتر است حد الامکان این فاصله کوتاهتر شود .

3- اگر فروشنده در روز مقرر در دفترخانه حاضر نگردید ، چه راهکاری پیش روی خریدار است ؟؟ وی می تواند پس اخذ گواهی عدم حضور با همان کیفیات توضیح داده شده ، دادخواستی          مبنی بر الزام به تنظیم سند رسمی و مطالبه خسارت وجه الالتزام را تا روز انجام تعهد در دادگاه حقوقی بر علیه فروشنده مطرح کند.

4- اگر خریدار در دفترخانه حاضر نگردید ، فروشنده چه اقدامی می تواند انجام دهد؟؟ فروشنده می تواند پس از اخذ گواهی عدم حضور ، دادخواستی مبنی بر مطالبه وجه الباقی ثمن              معامله به انضمام خسارت وجه الالتزام را تا تاریخ انجام تعهد بر علیه خریدار در دادگاه حقوقی مطرح کند . 

5- هر یک از طرفین در صورت عدم حضور دیگری باید گواهی عدم حضور را دریافت کند اما پس اخذ گواهی مذکورمی تواند در دادگاه ، وجه الالتزام را مطالبه نکند . آن چیزی که برای طرفین ضروری و حیاتی است انجام تعهد اولیه (تنظیم سند رسمی از سوی فروشنده و پرداخت الباقی ثمن از سوی خریدار) است .

نویسنده : غزاله رحیمی فراهانی

No votes yet.
Please wait...
سایر مطالبی که پیشنهاد میکنیم :
بطلان اجاره | بررسی شرایط بطلان اجاره | انحلال اجاره
  ارزیابی و بررسی پرونده

  پرونده و نیاز حقوقی خود را ارسال و منتظر دریافت پیشنهادهای کاری و مالی از طرف وکلای موسسه حقوقی عدالت نو باشید

  پرسش و پاسخ رایگان

  سوالت خود را ثبت کنید تا وکلای موسسه حقوقی عدالت نو بصورت رایگان شما را راهنمایی کنند و از پرسش های سایر کاربران نیز استفاده کنید

  مشاوره حقوقی

  با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید. امکان رزرو مشاوره حقوقی بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین در موسسه حقوقی عدالت نو می‌باشد

  مدیر سایت
  حمید رضا کاکاوند