مهلت پرداخت دیه - ضمانت اجرایی مهلت پرداخت دیه - موسسه حقوقی عدالت نو

مهلت پرداخت دیه | ضمانت اجرایی مهلت پرداخت دیه | تعیین مهلت پرداخت دیه

دسته بندی ها:
شهریور 21, 1395
1906 بار دیده شده
مهلت پرداخت دیه

مهلت پرداخت دیه از زمان وقوع جنایت به ترتیب زیر است:

الف) در عمد موجب دیه، ظرف یک سال قمری

توضیح: به جرایمی ، عمدی گفته می شود که مجرم با اراده  و علم به جنایت با قصد حصول نتیجه (در اکثر موارد) آن را انجام می دهد مانند نزاع ، ضرب و جرح و یا مانند آنکه شخصی مرتکب قتل عمد شود و اولیای دم از قصاص بگذرند و خواهان دیه مقتول شوند در این قبیل جنایات مهلت پرداخت دیه یک سال قمری پس از وقوع جنایت است.

ب)در شبه عمد ، ظرف دو سال قمری                 

توضیح:به جرایمی ، شبه عمد گفته می شود که ممکن است مرتکب ، برای عملی اراده کند اما قصد حصول نتیجه را نداشته باشد مانند تصادفات رانندگی و یا اینکه دو نفر در حال حمل جسم سنگینی باشند و به طور اتفاقی این جسم بر سر شخص ثالثی بیفتد و منجر به جراحت  و یا مرگ وی شود در این حالت دو نفر اراده خود را مبنی بر حمل جسم سنگین استوار کردند اما قصد آن ها برخورد جسم سنگین با سر شخص ثالث نیست. در این قبیل جنایات مهلت پرداخت دیه دو سال قمری پس از وقوع جنایت است.

ب)در خطای محض ، ظرف سه سال قمری

توضیح: به جرایمی ، خطای محض گفته می شود که شخص خاطی نه اراده انجام کار را دارد نه قصد حصول نتیجه. مانند آنکه مادری در کنار فرزند خود خوابیده و بی اختیار در خواب بر روی فرزند غلت می زند و منجر به مرگ وی شود .در این قبیل جنایات مهلت پرداخت دیه سه سال قمری پس از وقوع جنایت است.

نویسنده : غزاله رحیمی فراهانی

No votes yet.
Please wait...
سایر مطالبی که پیشنهاد میکنیم :
پلمپ دفاتر قانونی | مدارک موردنیاز برای پلمپ دفاتر | اخذ دفاتر مالیاتی
ارزیابی و بررسی پرونده

پرونده و نیاز حقوقی خود را ارسال و منتظر دریافت پیشنهادهای کاری و مالی از طرف وکلای موسسه حقوقی عدالت نو باشید

پرسش و پاسخ رایگان

سوالت خود را ثبت کنید تا وکلای موسسه حقوقی عدالت نو بصورت رایگان شما را راهنمایی کنند و از پرسش های سایر کاربران نیز استفاده کنید

مشاوره حقوقی

با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید. امکان رزرو مشاوره حقوقی بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین در موسسه حقوقی عدالت نو می‌باشد

غزاله رحیمی فراهانی
وکیل پایه یک دادگستری