مفقودی و سرقت اسناد تجاری - عدالت نو

مفقودی و سرقت اسناد تجاری

دسته بندی ها:
مرداد 4, 1395
5002 بار دیده شده

 گاهاً اتفاق می افتد که دارنده سند تجاری ، سند خود را که چک یا سفته است مفقود می کند یا شخص دیگری از وی سرقت می نماید . در اینصورت مطابق مواد 261 الی 263 قانون تجارت دارنده سند تجاری پس از اثبات اینکه سند تجاری متعلق به اوست می تواند با دادن ضمانت ، تادیه وجه آن را به موجب امر محکمه مطالبه کند . و اثبات آن همان واخواست نامه در سفته و گواهینامه عدم پرداخت در چک می باشد .

نویسنده : حمیدرضا کاکاوند

No votes yet.
Please wait...
سایر مطالبی که پیشنهاد میکنیم :
راهکارهای اعاده حیثیت در محاکم کیفری | شرایط تحقق جرم افترا
  1. فرزاد استواری

   سلام من یک سفته به شخصی داده بودم بابت ضمانت انجام کاری که البته اون کار کلا منتفی شد و البته روی سفته قید نشده بابت ضمانت. الان که مدتی از ماجرا میگذره از اون شخص هیچ خبری نیست
   میخواستم ببینم چطور باید اقدام کنم که سفته اجرا گذاشته نشه

   No votes yet.
   Please wait...
   • با سلام ، شما ابتدا می توانید با ارسال اظهار نامه از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ، تقاضای استرداد سفته مذکور را و شرح حال توافقات خود را در اظهارنامه بیان نمائید . چنانچه روش نخست کارایی لازم را نداشت ، به دادگاه محل اقامت خوانده مراجعه و دادخواستی تحت عنوان صدور حکم مبنی بر استرداد سفته به شماره ‌….. مورخ ……… را مطرح نمائید . ( بدیهی است که طرح دادخواست مذکور نیز از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضائی انجام میگیرد . )

    No votes yet.
    Please wait...
  2. سید مجتبی موسوی

   با سلام
   من مبلغ ۱۳۰ میلیون تومان سفته گم کرده ام ، امروز شخصی تماس گرفته که دست ایشون هست و می خواد اقدام گنه ، من می تونم اعلام مفقودی سفته کنم ؟؟
   اگر اقدام کرده باشه چیکار می تونم بکنم
   با تشکر

   No votes yet.
   Please wait...
   • باسلام
    هنگامی که یک سند تجاری روش ما صادر کرده اید از قبیل چک یا سفته همان زمان که مفقود کرده اید باید اقدام برای اعلام مفقودی نمایید در حال حاضر اگر شخصی که دارنده سفته شما می باشد اقدام به واخواست کرده باشد و علیه شما اقدام کنند و شما تازه در حال حاضر اعلام مفقودی بنمایید فرض بر این است که سوء نیت دارید و می خواهید از زیر بار مسئولیت های صدور سند تجاری شانه خالی کنید اما اگر هنوز اقدام نکرده است بهتر است بدون فوت وقت سریعاً به دادسرا مراجعه نموده و دعوای مفقودی سند تجاری را مطرح نمایید یک نسخه از اعلام مفقودی شما در روزنامه آگهی می‌شود و سپس آن را در اختیار داشته باشید اگر کسی بعدا مدعی شد بتوانید به آن استناد نمایید.

    No votes yet.
    Please wait...
  3. حسین صادقی

   با سلام
   من سال ۹۵ چند فقره سفته به مبلغ ۵۰ میلیون تومن خریداری نمودم و میخواستم ضامن دوستم در بانک شوم و امضا نموده بودم اما به دلایلی وام بانک معلق شد و نشد که از سفته های من استفاده بشه . چند روز بعد من سفته ها رو تو شرکتم گم کردم یا شایدم ازم سرقت کردند . به علت مشغله فراوان نتونستم برم اعلام مفقودی یا سرقت کنم . چند روز پیش یک فردی که اصلا نمیشناختمش ازم بابت یک فقره سفته ۳۰ میلیونی شکایت کرده و من نمیدونم الان باید چیکار کنم .
   میخواستم بدونم میشه الان برم اعلام مفقودی کنم یا سرقت یا دیر شده ؟ راهش چیه ؟
   چطوری میتونم اعلام مفقودی کنم و کجا ؟

   No votes yet.
   Please wait...
   • سلام
    براي اعلام مفقودي الان دير است اما اگر مداركي داشته باشين يا شاهدتون همان دوستتان باشد كه اين سفته ها بابت چه بوده خوب است ضمنا از شخص مطالبه كننده بخواهيد دليل مطالباتش را به دادگاه ارائه نمايد.

    No votes yet.
    Please wait...
  4. سهند طاهري

   من از فردي چكي را دريافت كردم كه چند بار ظهر نويسي شده بود،الان گمش كردم،ايا راهي هست كه طلبم را ثابت كنم؟

   No votes yet.
   Please wait...
   • با سلام
    شخص دارنده چک با مراجعه به صادر کننده می تواند از وی اقرارنامه بدهکاری بگیرد اگر نداد با ارائه تصویر چک و گواهی عدم پرداخت به دادگاه مراجعه کرده و دعوای تحت عنوان مطالبه چک مطرح میکنیم و دادگاه از دارنده می خواهد که تعهد نامه محضری ارائه و به صادر کننده چک بدهد در اینصورت و بعد از اقرارنامه حکم به محکومیت صادر کننده خواهد داد .

    No votes yet.
    Please wait...
  5. اردلان سرفرازی

   ببخشید دسته چک من گم شده میخوام حسابمو ببندم میرم بانک میگه برو دادسرا میرم دادسرا میگه باید از بانک شروع کنی میشه راهنمایی کنید لطفا؟

   No votes yet.
   Please wait...
   • با سلام؛ مستندا به ماده 14 قانون صدور چک مصوب 1382: صادرکننده چک یا ذی نفع یا قائم مقام قانونی آنها با تصریح به اینکه چک مفقود یا سرقت یا جعل شده، و یا از هر طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرایمی تحصیل گردیده ، می تواند کتبا دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد.
    تبصره 2 ماده مذکور مقرر می دارد : دستور دهنده مکلف است پس از اعلام به بانک شکایت خود را به مراجع قضایی تسلیم و حداکثر ظرف یک هفته گواهی شکایت خود را به بانک تسلیم نماید در غیر این صورت پس از انقضای مدت مذکور بانک از محل موجودی به تقاضای دارنده چک وجه آن را پرداخت کند.

    No votes yet.
    Please wait...
  ارزیابی و بررسی پرونده

  پرونده و نیاز حقوقی خود را ارسال و منتظر دریافت پیشنهادهای کاری و مالی از طرف وکلای موسسه حقوقی عدالت نو باشید

  پرسش و پاسخ رایگان

  سوالت خود را ثبت کنید تا وکلای موسسه حقوقی عدالت نو بصورت رایگان شما را راهنمایی کنند و از پرسش های سایر کاربران نیز استفاده کنید

  مشاوره حقوقی

  با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید. امکان رزرو مشاوره حقوقی بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین در موسسه حقوقی عدالت نو می‌باشد

  حمید رضا کاکاوند
  وکیل پایه یک دادگستری