اقسام طلاق - ویژگی ها و تفاوت های طلاق رجعی و بائن | عدالت نو

اقسام طلاق | ویژگی ها و تفاوت های طلاق رجعی و بائن

دسته بندی ها:
مرداد 16, 1395
1889 بار دیده شده

طبق ماده 1143 قانون مدنی اقسام طلاق 2 نوع است: بائن و رجعی

1- طلاق بائن طلاقی است که برای شوهر،  حق رجوع وجود ندارد اما طلاق رجعی عکس آن است و مرد می تواند در زمان عده طلاق (سه ماه و ده روز ) از طلاق خویش منصرف شود و به زندگی برگردد. رجوع به هر لفظ و خطی که حکایت از بازگشت مهر و عطوفت فیمابین زن و شوهر دارد باز میگردد.

طبق ماده 1145 قانون مدنی طلاق در موارد ذیل بائن است:

1- طلاقی که قبل از نزدیکی واقع شود  :

یعنی بین زن و شوهر قبل از اجماع و زناشوئی ، طلاق حادث شود به طوریکه زوجه ، باکره باشد . این نوع طلاق بائن را طلاق غیر مدخوله هم میگویند و پس از طلاق ، زوجه می تواند با نامه از دادگاه ، اسم همسر و طلاق را به صورت قانونی از شناسنامه خویش حذف کند .

2- طلاق یائسه :

طلاقی که زوجه به سن یائسگی رسیده و عادت ماهانه نمی شود .

3- طلاق خلع  :

طلاق خلع به ضم « خ » و سکون « ل » و « م » یعنی زمانیکه زوجه به واسطه تنفری که از شوهر خویش دارد و تمایل به ادامه زندگی زناشوئی را ندارد به صورت یکطرفه به دادگاه ، تقاضای طلاق را می دهد . در این حالت زوجه باید مالی را به شوهر خود ببخشد که معمولاً همان مهریه بخشیده می شود . حال می تواند یک مقدار باشد یا نیمی از آن یا تمام آن یا حتی بیشتر از مهریه .

4 – طلاق مبارات :

طلاقی که هر دو طرف ازیکدیگر کراهت دارند و هر دو تمایل به جدایی دارند معمولاً طلاقهای توافقی از این نوع طلاق می باشد . و فرقش با طلاق خلع ، این است که زوج نمی تواند بیشتر از بخشش کل مهریه چیزی اضافه تر از زوجه دریافت کند .

5-  طلاقی که بعد از 3 وصلت متوالی بعمل آید اعم از اینکه وصلت ، در نتیجه رجوع باشد با در نتیجه نکاح جدید در واقع همانی که در عرف گفته می شود ( سه طلاقه ) این قسم طلاق می باشد یعنی 2 بار طلاق واقع شود و یا در زمان عده ، رجوع صورت بگیرد یا زمان عده تمام شود و دوبارع ازدواج کنند و دفعه سوم که طلاق صورت بگیرد دیگر قابل رجوع نیست و طرفین به یکدیگر حرام ابدی می شوند .

نویسنده : حمیدرضا کاکاوند

No votes yet.
Please wait...
سایر مطالبی که پیشنهاد میکنیم :
اجرت المثل | نحوه محاسبه و مطالبه اجرت المثل | اجرت المثل در ایام زوجیت
ارزیابی و بررسی پرونده

پرونده و نیاز حقوقی خود را ارسال و منتظر دریافت پیشنهادهای کاری و مالی از طرف وکلای موسسه حقوقی عدالت نو باشید

پرسش و پاسخ رایگان

سوالت خود را ثبت کنید تا وکلای موسسه حقوقی عدالت نو بصورت رایگان شما را راهنمایی کنند و از پرسش های سایر کاربران نیز استفاده کنید

مشاوره حقوقی

با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید. امکان رزرو مشاوره حقوقی بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین در موسسه حقوقی عدالت نو می‌باشد

حمید رضا کاکاوند
وکیل پایه یک دادگستری