سند تجاری - امتیاز اسناد تجاری و تفاوت آن با اسناد عادی | عدالت نو

سند تجاری | امتیاز اسناد تجاری و تفاوت آن با اسناد عادی

دسته بندی ها:
مرداد 4, 1395
4522 بار دیده شده
سند تجاری

در بین اسنادی که نشان دهنده طلب فردی از دیگری است ، مابین اسناد رسمی و عادی ، سند دیگری به نام سند تجاری وجود دارد که بر طبق قانون ، در حکم سند رسمی تلقی می شوند .

اینکه گفته می شود در حکم سند رسمی ، نه اینکه به مانند سند رسمی توسط اداره ثبت یا دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد زیرا که مشخص است سند تجاری توسط افراد عادی تنظیم و صادر گردیده و در اختیار طلبکار قرار می گیرد اما اینکه گفته می شود در حکم سند رسمی یعنی دارای امتیازات اسناد رسمی می باشد که عبارتند از :
الف – چنانچه دارنده چک به دادگاه مراجعه کند و تقاضای وجه چک را از صادر کننده نماید طبق ماده 17 قانون صدور چک همینکه چک در اختیار دارنده باشد دلیل بر مدیونیت صادر کننده است و چنانچه لاشه چک در اختیار خود صادر کننده قرار بگیرد طبق ماده 17 دلیل بر پرداخت دین می باشد زیرا فرض بر این است که دین خویش را ادا نموده که چک خویش را پس گرفته است .
ب – اسناد تجاری وصف تجریدی دارد یعنی به مجرد اینکه صادر شد و در اختیار دارنده قرار گرفت فرض بر این است که صادر کننده عاقل ، قاصد و مختار بوده و چون خود را بدهکار می دانسته اقدام به تأدیه بدهی خویش به طلبکار بوسیله صدور اسناد تجاری نموده است .
ج – اسناد تجاری وصف توثیقی دارد یعنی اینکه همانند املاک که توسط اداره ثبت می تواند در رهن و وثیقه و گرو طلبکار باشد ، اسناد تجاری نیز می تواند در وثیقه طلبکار قرار گیرد . به همین دلیل است که در بسیاری از مواقع فی ما بین طلبکار و بدهکاراسناد تجاری به عنوان تضمین ، رد و بدل می شود و به محض حسن انجام تعهد ، لاشه چک یا سفته به وی مسترد می گردد .
د – طبق ماده 315 قانون تجارت چنانچه در ظرف مدت 15 روز برگشت بخورد یا در مورد سفته مطابق با مادتین 274 و 286 قانون تجارت در ظرف 3 ماه بعد از واخواست اقامه دعوا نماید می توان تقاضای قرار تامین خواسته نمود . قرار تامین خواسته یعنی تقاضای توقیف اموال صادر کننده سند تجاری و ضامنین آن ، در اینصورت چون مواعد فوق رعایت گردیده لذا محکمه ، بدون دریافت خسارات احتمالی ، اجازه توقیف اموال به طلبکار می دهند . امری که فقط در اسناد رسمی ، چنین امتیازاتی موجود است .
ه – اسناد تجاری قابلیت انتقال دارند. یعنی دارنده اسناد تجاری می تواند پس از دریافت آن ، با ظهر نویسی آن را به نفر بعدی منتقل کند و تبدیل تعهد صورت می گیرد یعنی صادر کننده که مکلف بوده معادل وجه اسناد تجاری را به شخص ب ( دارنده اول ) بپردازد ، حال که به نفر بعدی منتقل گردیده باید بوی پرداخت کند ضمن اینکه دارنده اول که سند تجاری را با ظهر نویسی به شخص بعدی خرج کرده همانند صادر کننده ، متضامناً در برابر شخص ج مسئول می باشد ، ویژگی های فوق در اسناد عادی وجود ندارد .

نویسنده : حمیدرضا کاکاوند 

No votes yet.
Please wait...
سایر مطالبی که پیشنهاد میکنیم :
اجاره اماکن تجاری | تنظیم قرارداد اجاره اماکن تجاری | قوانین اجاره ملک تجاری
  1. عسل سلطانی

   با سلام
   اگر چک برای تضمین انجام کاری باشد امکان اقدام بر روی این چک در صورت انجام نشدن کار هست؟ اگه هست از چه طریقی؟

   No votes yet.
   Please wait...
   • با سلام ؛ اگر بر روی چک عبارت ” جهت تضمین برای انجام کاری ” درج شده شما می توانید پس از گرفتن گواهی عدم پرداخت به دادگاه حقوقی محل اقامت خوانده مراجعه و دادخواست مطالبه وجه چک را مطرح کنید.ایشان هستند که باید انجام کار را اثبات کنند.

    No votes yet.
    Please wait...
  ارزیابی و بررسی پرونده

  پرونده و نیاز حقوقی خود را ارسال و منتظر دریافت پیشنهادهای کاری و مالی از طرف وکلای موسسه حقوقی عدالت نو باشید

  پرسش و پاسخ رایگان

  سوالت خود را ثبت کنید تا وکلای موسسه حقوقی عدالت نو بصورت رایگان شما را راهنمایی کنند و از پرسش های سایر کاربران نیز استفاده کنید

  مشاوره حقوقی

  با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید. امکان رزرو مشاوره حقوقی بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین در موسسه حقوقی عدالت نو می‌باشد

  حمید رضا کاکاوند
  وکیل پایه یک دادگستری