دریافت مهریه در نکاح | آیا می دانید شرط دریافت مهریه در فسخ نکاح به نزدیکی زوجین ارتباط دارد؟

دریافت مهریه در نکاح | آیا می دانید شرط دریافت مهریه در فسخ نکاح به نزدیکی زوجین ارتباط دارد؟

دسته بندی ها:
تیر 20, 1395
1565 بار دیده شده
دریافت مهریه در نکاح

یکی از مسائلی که در مورد پیمان زناشویی ، بسیاری از زوجین را با یکدیگر درگیر میکند ؛ موارد فسخ نکاح و شرایط برقراری و استحقاق یا عدم استحقاق مهریه برای زوجین می باشد . لذا بر آن شدم تا موارد فسخ نکاح و نهایتا مسائلی پیرامون مهریه را بیان نمایم :

موارد فسخ نکاح :

لازم است بدانیم موارد فسخ نکاح به سه گروه تقسیم می شود گروه اول درباره عیوب مشترک ، گروه دوم در باره عیوب مخصوص مرد و گروه سوم هم مربوط به خانمها میباشد که ذیلا بیان می شود :

1 ) عیوب مشترک : جنون ، چه به صورت ادواری و چه مستمر به هریک از زوجین حق می دهد نکاح خود را با همسر مجنون خویش ، فسخ نماید.

2 ) عیوب مرد :  

1 – خصاء ( یعنی له شدگی بیضه )

2 – عنن ( یعنی ناتوانی جنسی مرد در امکان برقراری رابطه زناشویی با همسر خود ) البته تا به آن حد که امکان حتی یک بار عمل زناشویی هم نبوده باشد .

3 – مقطوع بودن آلت تناسلی ( به اندازه ای که قادر به عمل زناشویی نباشد . )

3 ) عیوب زن :

1 – قرن ( عفل ) : در فقه ، زائده گوشتی است که در عضو تناسلی زن بوده و مانع انجام عمل لقاح است و اگر به صورت استخوانی باشد آنرا قرن مینامند ( دکتر محمد جعفر جعفری لنگرودی در کتاب ترمینولوژی حقوقی ) .

2 – جذام : آن مرضی است مسری و بدین لحاظ مبتلایان به این مرض را جدا از جامعه نگهداری می نمایند ( دکتر حائری شاهباغ در کتاب شرح قانون مدنی جلد دوم ) .

3 – برص : عبارتست از پیدایش لکه های سفیدی در صورت و سایر اعضاء ( همان منبع ) .

4 – افضاء : یکی شدن مجرای بول و حیض یا مقعد ( همان منبع ) .

5 – زمین گیری

6 – نابینایی از هر دو چشم .

حال که با انواع بیماریهایی که موجب حق فسخ در طرفین می باشند آشنا شدیم لازمست هشدار قانونی را توضیح دهیم . اولا لازمست بدانید که عیوب زن در صورتی موجب حق فسخ برای مرد است که عیب مزبور در حال عقد وجود داشته باشد ( ماده 1124 قانون مدنی ) دوما جنون و عنن در مرد هرگاه بعد از عقد هم حادث شود موجب حق فسخ برای زن خواهد بود . ( ماده 1125 ) سوما هریک از زوجین که قبل از عقد ، عالم به امراض مذکوره بوده بعد از عقد ، حق فسخ نخواهد داشت .( ماده 1126 ) اما هشدار قانونی این است که مطابق ماده 1101 قانون مدنی هرگاه عقد نکاح قبل از نزدیکی به جهتی فسخ شود ( منظور جهات فوق می باشد ) زن حق مهر ندارد مگر در صورتیکه موجب فسخ ، عنن باشد که در اینصورت با وجود فسخ نکاح ، زن مستحق نصف مهر است . پس اگر آقایان متوجه شدند که همسرشان دارای بیماریهای موجب فسخ می باشند به هیچ عنوان نزدیکی ننموده و در صورت عدم تمایل به ادامه زندگی ، دعوای فسخ را مطرح نمایند زیرا بعد از نزدیکی ، کل مهر با وجود فسخ نکاح به زن تعلق میگیرد . و در صورتیکه موجب فسخ ، عنن باشد خانمهای محترم میتوانند نصف مهر را حتی در صورت عدم نزدیکی ، از همسرشان دریافت نمایند .

نویسنده : آذین مقدم هیدجی

سایر مطالبی که پیشنهاد میکنیم :
تفاوت فسخ نکاح و طلاق | فسخ و انحلال نکاح | موجبات فسخ نکاح
No votes yet.
Please wait...
  ارزیابی و بررسی پرونده

  پرونده و نیاز حقوقی خود را ارسال و منتظر دریافت پیشنهادهای کاری و مالی از طرف وکلای موسسه حقوقی عدالت نو باشید

  پرسش و پاسخ رایگان

  سوالت خود را ثبت کنید تا وکلای موسسه حقوقی عدالت نو بصورت رایگان شما را راهنمایی کنند و از پرسش های سایر کاربران نیز استفاده کنید

  مشاوره حقوقی

  با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید. امکان رزرو مشاوره حقوقی بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین در موسسه حقوقی عدالت نو می‌باشد

  مدیر سایت
  حمید رضا کاکاوند