خسارت تادیه بانکی - نحوه محاسبه خسارات تاخیر تادیه بانکی | عدالت نو

خسارت تادیه بانکی | نحوه محاسبه خسارات تاخیر تادیه بانکی

دسته بندی ها:
مرداد 4, 1395
3762 بار دیده شده

به عنوان مثال وام گیرنده باید اصل و سود بانکی را در سر وعده معینی بپردازد و اگر نپرداخت ، علاوه از استرداد اصل سود ، مبلغی معادل به عنوان مثال 22% در سال باید خسارت بپردازد هرگاه چنین شرطی شده باشد محکمه در صورت تقاضای بانک ، مشتری بدهکار را ملزم به پرداخت چنین خسارتی می نماید به عنوان مثال اگر اصل وام یک میلیارد ریال باشد و 2 سال معوق مانده باشد فرمول آن چنین است :

220/000/000= 22% ضربدر 1/000/000/000 لذا سالیانه 220/000/000 ریال خسارت 1/000/000/000 ریال است که جمع خسارات 2 ساله آن می شود 440/000/000 ریال ، بر همین مبنا مبلغی که مشتری بدهکار باید بپردازد با اصل وام معادل 1/440/000/000 ریال می شود .

تذکر :

در بسیاری از موارد مشاهده شده مشتری اعلام می نماید تا کنون مقداری از اقساط را پرداخته اما اصلاً از اصل آن کم نشده است و هنوز مبلغی حتی بیشتر از اصل ، بدهکار است آیا محاسبه پرداختی انجام نشده است ؟

در جواب باید گفت که قراردادهای بانکی که به دقت ، مفاد آن قرائت شود آورده شده چنانچه مشتری در پرداخت به موقع اقساط کوتاهی کند و وام دریافتی ، معوق گردد مبالغ پرداختی ابتدا بابت خسارت ، سپس سود و در نهایت از اصل ، کم می شود یعنی با توجه به اینکه اصل وام مطابق قرارداد اگر معوق شود می تواند خسارت ، تولید کند . اما خسارت به تنهایی نمی تواند خسارت تولید کند زیرا مطالبه خسارت از خسارت طبق نظریه شورای محترم نگهبان ، غیر شرعی شناخته شده است لذا بانکها مبالغی از مشتری بدهکار را بابت خسارت وی برداشت می کنند تا اصل ، سر جایش بماند و بتواند تولید خسارت مجدد نماید لذا هیچگاه در صورت امکان نباید وامی را معوق نمود که به این مرحله برسد . 

نویسنده : حمیدرضا کاکاوند 

No votes yet.
Please wait...
سایر مطالبی که پیشنهاد میکنیم :
نحوه مسدودی حساب | شرایط و دلایل مسدود شدن حساب
  1. کورش تاجیک

   با سلام
   دو سال پیش وام اوراق مشارکت از بانک مسکن برای ساخت 12 واحد آپارتمان دریافت کردیم. متاسفانه به علت عدم تمکین خریداران از حضور در بانک و قبول تقسیط وام های هریک از آپارتمانها , از سر رسید وام یک سال گذشته و هم سود و هم جرایم سنگینی شامل آن شده. در تاریخ سررسید طبق توافق با دایره حقوقی بانک جهت بخشودگی جرایم و تمدید یک ساله مبلغی معادل 10% کل بدهی را بصورت سپرده نزد بانک مسدود و بلوکه کردیم . اکنون سررسید یک سال تمدید هم آمده , آیا بانک با وجود بلوکه کردن مبلغ مذکور حق دارد مجدداً جرایم را برقرار و یا اقدام به توقیف ملک نماید ؟ و در مورد الزام خریداران به قبول تقسیط وامهایشان راهنمایی بفرمایید.
   بسیار ممنون

   No votes yet.
   Please wait...
   • سلام
    در مورد اقدام بانك، قانوني بوده و چون مهلت يكساله رد شده نميتوان كاري كرد اما الزام خريداران را بفرماييد چه الزامي داده اند و چطور الزام به انجام تعهد خواسته شود لطفا تصاوير يك نمونه را بفرستيد .

    No votes yet.
    Please wait...
  ارزیابی و بررسی پرونده

  پرونده و نیاز حقوقی خود را ارسال و منتظر دریافت پیشنهادهای کاری و مالی از طرف وکلای موسسه حقوقی عدالت نو باشید

  پرسش و پاسخ رایگان

  سوالت خود را ثبت کنید تا وکلای موسسه حقوقی عدالت نو بصورت رایگان شما را راهنمایی کنند و از پرسش های سایر کاربران نیز استفاده کنید

  مشاوره حقوقی

  با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید. امکان رزرو مشاوره حقوقی بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین در موسسه حقوقی عدالت نو می‌باشد

  حمید رضا کاکاوند
  وکیل پایه یک دادگستری