حضانت فرزندان - آنچه در مورد حضانت فرزند باید بدانیم | عدالت نو

حضانت فرزندان | آنچه در مورد حضانت فرزند باید بدانیم

دسته بندی ها:
تیر 20, 1395
3137 بار دیده شده
حضانت فرزندان

1 ) حضانت فرزندان تا چند سال است و آیا بین دختر و پسر متفاوت می باشد ؟

مطابق با ماده 1169 قانون مدنی مطابق قانون مدنی هنگامی که والدین جدا از یکدیگر زندگی نمایند برای حضانت و نگهداری فرزندان مادر تا سن هفت سالگی اولویت دارد و پس از این با پدر است .لذا طبق اصلاحیه سال 1382 در این ماده ، بین فرزند دختر و پسر تا سن هفتم هیچ تفاوتی موجود نمی باشد اما بعد از این سن ، دختر تا 9 سالگی با پدر بوده و پسر تا 15 سال تمام قمری و بعد از این سن هم نه دختر و نه پسر ، دیگر حضانتی نداشته و خودشان می توانند تعیین کنند نزد پدر باشند یا نزد مادر .

2 ) در چه صورتی حضانت از ابوین سلب می شود ؟

در خصوص مادر مطابق با ماده 1170 قانون مدنی عنوان داشته اگر مادر در مدتی که حضانت طفل با اوست مبتلا به جنون شود یا به دیگری شوهر کند حق حضانت با پدر خواهد بود . و در قسمت ذیل ماده 1173 مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی هر یک از والدین را برشمارده است که عبارتند از : 1- اعتیاد زیان آور به الکل ، مواد مخدر و قمار 2 – اشتهار به فساد اخلاق و فحشاء 3 – ابتلا به بیمار یهای روانی با تشخیص پزشکی قانونی 4 – سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشاء ، تکدی گری و قاچاق 5 – تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف .

3 ) در صورتیکه هریک از ابوین طفل ( پدر و مادر ) که مسئول نگاهداری و حضانت فرزند خویش می باشند با رضایت یکدیگر نسبت به سپردن حضانت به طرف دیگر توافق نمایند میتوانند آن توافق را بر هم زنند ؟

بله زیرا مطابق با ماده 1168 قانون مدنی ، حضانت ، هم حق و هم تکلیف ابوین است و از آنجایی که تکلیف ، قابلیت اسقاط و سر باز زدن را ندارد لذا این توافق قابل برهم زدن می باشد به عنوان مثال دختری که دارای 8 سال سن می باشد و پدر ، با وجود اینکه در این سن دختر ، تکلیف به قبول حضانت و سرپرستی دختر خود را دارد با توافق ، حضانت دختر را به همسرش بسپارد و زن نیز آن را بپذیرد در اینصورت تا قبل از رسیدن دختر به سن نه سالگی ، می تواند این توافق را یک طرفه بر هم زند مگر اینکه در ازای آن ، زن نیز یک حقی را به مرد بخشیده باشد به عنوان مثال به علت علاقه به فرزند ، مادر آن فرزند ، مهریه اش را به شوهرش بخشیده باشد در اینصورت پدر اگر بخواهد توافق را بر هم زند ؛ مادر هم میتواند مجددا مهریه اش را از حالت بخشش درآورده و مطالبه نماید .

4 ) با وجود فوت هریک از ابوین ، تکلیف حضانت با چه کسی است ؟

در اینصورت مطابق با ماده 1171 قانون مدنی ، حضانت طفل با آنکه زنده است می باشد هرچند متوفی ، پدر طفل بوده و برای او قیم معین نموده باشد .

5 ) اگر یکی از ابوین که طفل ، تحت حضانت اوست و نخواهد از طفل خویش مراقبت نماید امکان اجبار او وجود دارد ؟

مطابق با ماده 1172 قانون مدنی هیچیک از ابوین حق ندارد در مدتی که حضانت فرزندان به عهده اوست از نگاهداری او امتناع کند در صورت امتناع یکی از ابوین ، حاکم باید به تقاضای دیگری یا تقاضای قیم یا یکی از اقربای طفل و یا به تقاضای مدعی العموم ، نگاهداری طفل را به هریک از ابوین که حضانت به عهده اوست الزام کند و در صورتی که الزام ، ممکن یا موثر نباشد ، حضانت را به خرج پدر و هرگاه پدر فوت شده باشد به خرج مادر تامین کند .

نویسنده : آذین مقدم هیدجی

No votes yet.
Please wait...
سایر مطالبی که پیشنهاد میکنیم :
چک بلامحل | مفهوم بلامحل در چک | جنبه‌های کیفری در صدور چک بلا‌محل
  1. hengameh

   سلام دو سال پیش از همسرم جدا شدم و مهریه رو بذل کردم که حضانت پسرم با من باشه حالا شوهرم برگشته بعد دو سال میخواد پسرمو بگیره میتونه این کار بکنه؟

   No votes yet.
   Please wait...
   • با سلام؛ اگر در رای صادره این عبارت را درج نموده که در قبال بذل مهریه حضانت فرزند با زوجه باشد و زوج نیز قبول بذل نموده باشد در صورت رجوع از قبول بذل مکلف است مهریه را نیز بپردازد و شما مثل سابق مستحق دریافت مهریه هستید.

    No votes yet.
    Please wait...
  ارزیابی و بررسی پرونده

  پرونده و نیاز حقوقی خود را ارسال و منتظر دریافت پیشنهادهای کاری و مالی از طرف وکلای موسسه حقوقی عدالت نو باشید

  پرسش و پاسخ رایگان

  سوالت خود را ثبت کنید تا وکلای موسسه حقوقی عدالت نو بصورت رایگان شما را راهنمایی کنند و از پرسش های سایر کاربران نیز استفاده کنید

  مشاوره حقوقی

  با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید. امکان رزرو مشاوره حقوقی بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین در موسسه حقوقی عدالت نو می‌باشد

  مدیر سایت
  حمید رضا کاکاوند