جرم کلاهبرداری چیست و چه زمانی میتوان گفت کلاهبرداری انجام شد؟ | عدالت نو
 • خانه
 • گالری فیلم
 • جرم کلاهبرداری چیست و چه زمانی میتوان گفت کلاهبرداری انجام شد؟

جرم کلاهبرداری چیست و چه زمانی میتوان گفت کلاهبرداری انجام شد؟

دسته بندی ها:
فروردین 24, 1398
1012 بار دیده شده

جرم کلاهبرداری چیست و چه زمانی میتوان گفت کلاهبرداری انجام شد؟
توسط محمد مؤمن زاده وکیل پایه یک دادگستری

جرم کلاهبرداری از جمله جرائم مهم علیه اموال است. در حال حاضر مقررات اصلی مربوط به کلاهبرداری را ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء،اختلاس و کلاهبرداری و دو تبصره آن تشکیل می دهد، درضمن در ارتباط با جرم کلاهبرداری، جرائم در حکم کلاهبرداری هم مطرح می شود و تعداد آنها هم زیاد است و باید توجه داشت که کلاهبرداری قلمرو وسیعی دارد و منحصر به یک موضوع نیست که در آینده نزدیک در خصوص آنها نیز مطالبی را به عرض همراهان گرامی خواهیم رساند.

در کلاهبرداری، کلاهبردار صاحب مال را با مانورهای متقلبانه ای که انجام می دهد، فریب می دهد. 

در کلاهبردای عمده ترین مسأله توسل به وسایل تقلبی برای بردن مال دیگری است. بنابراین در اینجا اختیار قاضی محدود است کسی را کلاهبردار می داند که در چارچوب قانون با توسل به آن وسایل معین شده در قانون عمل کرده باشد.

جرم کلاهبرداری از دو رکن مادی توسل به وسایل متقلبانه و تصاحب و بردن مال دیگری تشکیل می شود این دو اگر با هم توام شود، رکن مادی جرم کلاهبرداری محقق می شود. بایستی مابین توسل به وسایل تقلبی و بردن مال دیگری تقدم و تأخر باشد یعنی لازمه تحقق کلاهبرداری از نظر رکن مادی این است که کسی ابتدا به وسایل تقلبی متوسل بشود و نتیجه این توسل به وسایل تقلبی، بردن مال دیگری باشد. بنابراین اگر مالی بدون اینکه کسی به وسایل تقلبی متوسل بشود در اختیار آن شخص قرار بگیرد و بعد برای ادامه و استمرار آن وضعیت متوسل به تقلب بشود کلاهبردار محسوب نمی شود.

سایر مطالبی که پیشنهاد میکنیم :
جرم خیانت در امانت | بررسی جرم خیانت در امانت و مجازات آن

 

No votes yet.
Please wait...
  ارزیابی و بررسی پرونده

  پرونده و نیاز حقوقی خود را ارسال و منتظر دریافت پیشنهادهای کاری و مالی از طرف وکلای موسسه حقوقی عدالت نو باشید

  پرسش و پاسخ رایگان

  سوالت خود را ثبت کنید تا وکلای موسسه حقوقی عدالت نو بصورت رایگان شما را راهنمایی کنند و از پرسش های سایر کاربران نیز استفاده کنید

  مشاوره حقوقی

  با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید. امکان رزرو مشاوره حقوقی بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین در موسسه حقوقی عدالت نو می‌باشد

  محمد مومن زاده
  عضو کانون وکلای دادگستری مرکز