ثبت علامت تجاری | ثبت علامت تجاری چه فوایدی دارد | مراحل ثبت برند و علامت تجاری

ثبت علامت تجاری | ثبت علامت تجاری چه فوایدی دارد | مراحل ثبت برند و علامت تجاری

دسته بندی ها:
مرداد 2, 1395
1419 بار دیده شده
ثبت علامت تجاری

در خصوص لزومِ ثبت علامت تجاری یا برند آنقدر شنیده ایم و خوانده ایم که دیگر کمتر کسی است که اهمیت آن را درنیافته باشد. استفاده از نشانه یا علامت خاص، پیشینه تاریخی دارد و شاید به ۴۰۰۰ سال پیش برمی گردد: نشانه‌های کوزه‌گران در مصر و یونان باستان یا صنعتگران چینی که نام خود را در یک نیم‌دایره پشت ظروف چینی تولیدی خود حک می کردند، اولین موارد تاریخیِ شناخته شده از استعمال علامت تجاری از سوی صاحبان خدمات و کالا است .

طراحی یک علامت تجاری یا «برند» یک اقدام تجاریِ هوشمندانه است که برای شناساندن و منحصر به فرد کردن آن کالا یا خدمات صورت می گیرد و ثبت علامت تجاری نیز یک اقدام قانونیِ هوشمندانه تر است که والاترین مزیت آن، پناه گرفتن صاحب علامت زیر چتر حمایتی قانون در برابر سوء استفاده کنندگان از نام و علامت وی است که در حال حاضر از طریق اداره مالکیت صنعتی و با ارائه اظهارنامه مخصوص و طی مراحل قانونی انجام می شودو با توجه به نوع خدمات و کالاهای موجود در بازار سرمایه، طبقات مختلفی وجود دارد که شما می توانید علامت خود را در آن طبقات ثبت کنید و با این اقدام، رقبای خود را از سوءاستفاده از اعتبار و شهرت خود، محروم کنید و سوء استفاده کنندگانِ احتمالی را از طریق دادگاه منع نموده و حتی خسارات هنگفتی از ایشان مطالبه کنید اما با درنظر گرفتن این نکته که میزان این حمایت نیز به چگونگیِ عملکرد شما در ثبت علامت بستگی دارد.

از آنجا که در این آشفته بازارِ رقابتی همیشه افرادی هستند که فراتر از تصور ما به دنبال رقابت مکارانه هستند، پس از کوچکتری روزنه ها وارد می شوند تا به جای پله پله بالا رفتن و رقابت با شما، اعتبار و نام شما را پله سازند و بالاتر روند اما آنچه که این روزنه را ایجاد می کند مطمئنا خلاء قانونی نیست. اجازه دهید برای توضیح بیشتر، یک نمونه عملی را بررسی کنیم:

“یک جواهرفروشی با سابقه و معتبر، اقدام به ثبت علامت تجاری خود در طبقه 14 -که طبقه مخصوص فلزات گرانبها است- می کند تا با این اقدام سدی در مقابل سایر رقبای خود و سوءاستفاده احتمالی آنها احداث کند. با این وجود اگر این رقبا از علامت تجاری ثبت شده، در زمینه دیگری مثل فروش کالاهای لوکس خانگی استفاده کنند یا حتی آن علامت را در طبقه 20 که به این کالا و خدمات اختصاص دارد ثبت نمایند، به راحتی و بی صدا از سدِ پیش ساخته گذشته اند بدون اینکه قانون بتواند از جواهر فروش حمایت کند!”

این مثال مشخص می کند که یک علامت ثبت شده، فقط در طبقه ای که در آن ثبت شده است، تحت حمایت قانون قرار دارد ولی در زمینه خدمات و کالاهای طبقات دیگر، همچنان رقبا آزادیِ استفاده-شما بخوانید سوءاستفاده- دارند. در حال حاضر وفقِ طبقه بندی بین المللی، خدمات و کالاها در 45 طبقه قرار می گیرند و قانون این حق را قائل شده است که صاحب یک علامت تجاری علاوه بر طبقه ای که به آن اختصاص دارد علامت را در سایر طبقات نیز ثبت نماید و حتی هیچ منعی برای ثبت یک علامت در تمام طبقات وجود ندارد.

نتیجه اینکه اگر به دنبال حمایتی تمام و کمال از سوی قانون هستید، قانون را نیز تمام و کمال اجرا کنید.

نویسنده : حمیدرضا کاکاوند

No votes yet.
Please wait...
سایر مطالبی که پیشنهاد میکنیم :
تغییر موضوع شرکت | نحوه و مراحل ثبت تغییر موضوع شرکت
ارزیابی و بررسی پرونده

پرونده و نیاز حقوقی خود را ارسال و منتظر دریافت پیشنهادهای کاری و مالی از طرف وکلای موسسه حقوقی عدالت نو باشید

پرسش و پاسخ رایگان

سوالت خود را ثبت کنید تا وکلای موسسه حقوقی عدالت نو بصورت رایگان شما را راهنمایی کنند و از پرسش های سایر کاربران نیز استفاده کنید

مشاوره حقوقی

با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید. امکان رزرو مشاوره حقوقی بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین در موسسه حقوقی عدالت نو می‌باشد

حمید رضا کاکاوند
وکیل پایه یک دادگستری