تقسیط مهریه | اقساط مهریه و قوانین آن | عدم پرداخت اقساط مهریه و تبعات آن

تقسیط مهریه | اقساط مهریه و قوانین آن | عدم پرداخت اقساط مهریه و تبعات آن

دسته بندی ها:
شهریور 13, 1395
3608 بار دیده شده
تقسیط مهریه

تقسیط مهریه:

در مورد استقرار دین مرد به مهریه در قسمت حقوق زوجه بحث گردید اینک اگر زن اقدام به مطالبه مهریه نمود، مرد چگونه می تواند از حقوق خود استفاده کند.

در وهله اول باید دانست که مطابق ماده 22 قانون حمایت از خانواده مصوب 1391/12/01 آمده است که « هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یکصدو ده سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد ، وصول آن مشمول مقررات ماده 2 قانون اجرای محکومیتهای مالی است ( در حال حاضر ماده 3 قانون مذکور است) چنانچه مهریه بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد، فقط ملائت زوج ملاک پرداخت است . رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است. »

این ماده بدین معنی است که زن و شوهر چه قبل از اجرای این قانون ازدواج کرده باشند چه بعد از آن تا 110 سکه حتی اگر مرد نداشته باشد نیز قابل وصول است و باید در صورت عدم پرداخت یکجای 110 سکه، دادخواست اعسار بدهد و تقاضای تقسیط نماید و اگر اعسار وی ثابت نشود حکم به حبس وی داده خواهد شد . اما بالای 110 عدد سکه صرفاً در صورت معرفی مال از طرف زوج ، امکان توقیف آن توسط دادگاه وجود دارد در غیر اینصورت حتی قسط بندی هم نمیشود یا به عبارت دیگر تا 110 سکه ، عندالمطالبه است مازاد بر 110 سکه عندالاستطاعه می باشد .

چه زمان مرد می تواند تقاضای تقسیط مهریه نماید؟

هنگامیکه اجرائیه از دادگاه صادر کننده رأی به محکومیت زوج به پرداخت مهریه صادر گردد مستنداً به ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی زوج می تواند تا سی روز پس از ابلاغ اجرائیه ، ضمن ارائه صورت کلیه اموال خود، دعوای اعسار خویش را اقامه نماید در اینصورت حبس نمیشود مگر اینکه دعوای اعسار مسترد یا به موجب حکم قطعی رد شود. در غیر اینصورت و پس از گذشتن مهلت یک ماهه از ابلاغ اجرائیه یا باید کفیل یا وثیقه معتبر بسپارد یا زوجه ، آزادی وی را بدون اخذ تأمین بپذیرد.

اثبات اعسار به عهده کیست ؟ و به طرفیت چه کسی اقامه می شود ؟

مطابق ماده 7 قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی به صرف دادخواست ، بدون شاهد از طرف مرد و با سوگند وی مطابق تشریفات مقرر در قانون آیین دادرسی مدنی پذیرفته می شود. زیرا مدیون ( زوج) در عوض دین ( مهریه) مالی دریافت نکرده و اثبات عدم اعسار مرد به عهده زن می باشد . و طبق ماده 13 قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی : « دعوای اعسار در مورد محکوم به در دادگاه نخستین رسیدگی کننده به دعوای اصلی یا دادگاه صادر کننده اجرائیه و به طرفیت محکوم له اقامه می شود.»

نویسنده : حمیدرضا کاکاوند

No votes yet.
Please wait...
سایر مطالبی که پیشنهاد میکنیم :
نفقه ایام عده | عده طلاق | مدت عده طلاق و فوت | مقررات و قوانین عده طلاق در ایران
 1. سوگند الیاسی

  مهریه من به مرحله اجرا رسیده شوهرم اعسار داده اما وضع مالیش خوبه دو تا خونه داره دو تاماشین یعنی دادگاه اعسارشو میپذیره؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام ، در جلسه رسیدگی به اعسار ، شما نیز از سوی دادگاه دعوت می شوید و می توانید با ارائه مدارک و اموال همسرتان از خود دفاع کنید.

   No votes yet.
   Please wait...
ارزیابی و بررسی پرونده

پرونده و نیاز حقوقی خود را ارسال و منتظر دریافت پیشنهادهای کاری و مالی از طرف وکلای موسسه حقوقی عدالت نو باشید

پرسش و پاسخ رایگان

سوالت خود را ثبت کنید تا وکلای موسسه حقوقی عدالت نو بصورت رایگان شما را راهنمایی کنند و از پرسش های سایر کاربران نیز استفاده کنید

مشاوره حقوقی

با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید. امکان رزرو مشاوره حقوقی بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین در موسسه حقوقی عدالت نو می‌باشد

حمید رضا کاکاوند
وکیل پایه یک دادگستری