معامله ملکی - چگونگی تضمین هزینه معامله خود | موسسه حقوقی عدالت نو

معامله ملکی | چگونگی تضمین هزینه معامله خود

دسته بندی ها:
مهر 12, 1395
1772 بار دیده شده
معامله ملکی

چگونه آسوده خاطر ، پول معامله ملکی خود را تضمین کنیم؟

ثمن معامله ملکی : یک قسمت از مبایعه نامه را به خود اختصاص می دهد و به طور عامیانه به معنی پول ملک می باشد یعنی وجهی که در مقابل ملک می پردازید.

در این قسمت شرایط پرداخت ثمن بر اساس توافق طرفین به طور کامل ذکر می شود. در حال حاضر، عرف بدین گونه است که معمولا ثمن در سه قسط پرداخت می شود.یک سوم هنگام تنظیم مبایعه نامه ، یک سوم پس از اخذ پایان کار (یا هر زمان توافقی دیگر) و یک سوم هنگام تنظیم سند.اگر زمان تخلیه و تنظیم سند در یک تاریخ باشد قسط آخر ، همان زمان تنظیم سند است اما اگر زمان تخلیه روزی غیر از تاریخ تنظیم سند باشد، خریدار می تواند مبلغی از ثمن را برای روز تخلیه نزد خود نگه دارد و در این حالت ممکن است پرداخت سوم به روز تخلیه موکول شود.

نکات:

1- با توجه به مشکل بودن جابه جایی پول نقد ، معمولا پرداخت های خریدار در قالب چک می باشد.در این حالت تنها چیزی که می تواند فروشنده را آسوده خاطر کند ، چک بانکی یا چک رمز دار است. (در مرحله تنظیم مبایعه نامه (قسط اول) بهتر است چک رمز دارد نباشد چون اگر معامله صورت نگیرد ، خریدار متضرر گردیده.زمانی که خریدار اقدام به گرفتن چک رمزدار می کند این چک باید به اسم و حساب شخص یا اشخاص فروشنده صادر شود و اگر قرارداد به هر دلیلی منعقد نشود خریدار دچار مشکل می شود اما در مراحل بعدی پرداخت این مشکل وجود ندارد)

2- تعهد فروشنده به عنوان مالک در این قسمت آن است که پس از انعقاد مبایعه نامه ، اقدام به اخذ پایان کار نماید و تمام کارهای مربوط به شهرداری و …. ، را خود انجام دهد و در تاریخ مقرر تخلیه نماید.تعهد خریدار نیز این می باشد که مطابق قرارداد تمامی مراحل ثمن را به موقع پرداخت کند و تعهد هر دو طرف بعد از تمامی این مراحل این است که در تاریخ مقرر در دفترخانه اسناد رسمی تعیین شده ، حضور یابند.

نکات بسیار طلایی در هنگام معامله :

الف ) فروشنده در این قسمت می تواند حق فسخی برای خود قائل شود بدین توضیح که چنانچه چک خریدار در هر یک از مراحل پرداخت با گواهی عدم پرداخت مواجه شد ، فروشنده حق فسخ خواهد داشت.

ب ) نکته بسیار مهم این است که حتما طرفین برای تنظیم سند، یک دفترخانه مشخص را انتخاب نمایند مثلا ذکر شود در مورخ 1395/7/14 طرفین متعهد گردیدند در دفترخانه 803 تهران برای تنظیم سند حضور یابند.

نویسنده : غزاله رحیمی فراهانی

سایر مطالبی که پیشنهاد میکنیم :
تفاوت فسخ نکاح و طلاق | فسخ و انحلال نکاح | موجبات فسخ نکاح

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
  ارزیابی و بررسی پرونده

  پرونده و نیاز حقوقی خود را ارسال و منتظر دریافت پیشنهادهای کاری و مالی از طرف وکلای موسسه حقوقی عدالت نو باشید

  پرسش و پاسخ رایگان

  سوالت خود را ثبت کنید تا وکلای موسسه حقوقی عدالت نو بصورت رایگان شما را راهنمایی کنند و از پرسش های سایر کاربران نیز استفاده کنید

  مشاوره حقوقی

  با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید. امکان رزرو مشاوره حقوقی بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین در موسسه حقوقی عدالت نو می‌باشد

  غزاله رحیمی فراهانی
  وکیل پایه یک دادگستری