اثبات زوجیت | دعوی اثبات زوجیت | دلایل اثبات رابطه زوجیت | چگونگی اثبات زوجیت

اثبات زوجیت | دعوی اثبات زوجیت | دلایل اثبات رابطه زوجیت | چگونگی اثبات زوجیت

دسته بندی ها:
شهریور 13, 1395
4441 بار دیده شده
اثبات زوجیت

به طوریکه مقرر است ، ثبت ازدواج دائم ، طلاق یا فسخ نکاح و رجوع در طلاق رجعی در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق اجباری و اثبات زوجیت آسان است. سابق بر این چون در نزد 2 شاهد اینگونه امور انجام می پذیرفت و عاقد یا طلاق دهنده نیز یکی از اشخاص ریش سفید محله بود لذا بسیار اتفاق می افتاد که زوجیت ، انکار می شد یا من غیر حق و برای وارث تلقی شدن، کسی خود را همسر دیگری اعلام می کرد این شد که قانون راجع به انکار زوجیت مصوب 1311/02/20تصویب شد که در حال حاضر به موجب بند 2 ماده 58 قانون حمایت از خانواده فسخ گردیده است . اما برای عدم ثبت اینگونه امور مطابق ماده 52 قانون مذکور ، جرم انگاری گردیده است.

ماده 52 : « هرکس در دادگاه زوجیت را انکار کند و سپس ثابت شود این انکار بی اساس بوده است یا بر خلاف واقع با طرح شکایت کیفری یا دعوای حقوقی مدعی زوجیت با دیگری شود به حبس تعزیری درجه شش و یا جزای نقدی درجه شش محکوم می شود . این حکم در مورد قائم مقام قانون اشخاص مذکور نیز که با وجود علم به زوجیت ، آن را در دادگاه انکار کند یا علیرغم علم به عدم زوجیت با طرح شکایت کیفری یا دعوای حقوقی مدعی زوجیت گردد ، جاری است .» 

و به موجب ماده 19 قانون مجازات اسلامی حیس تعزیری درجه شش یعنی حبس بیش از 6 ماه تا 2 سال و جزای نقدی درجه شش یعنی بیش از 20 میلیون ریال تا 80 میلیون ریال .

نویسنده : حمیدرضا کاکاوند

No votes yet.
Please wait...
سایر مطالبی که پیشنهاد میکنیم :
نفقه | نفقه زن و ویژگی های آن | شرایط وجوب پرداخت نفقه
 1. elham

  سلام حدود 4 ماه پیش بنده با آقایی عقد کردم اما موقت در یه دفترخونه ازدواج حاضر شدیم عقد ثبت کردیم اما آقا به بهانه اینکه میخواد کپی بگیره صیغه نامه رو دیگه پس نداد رفتم همون دفترخونه گفت کسی که صیغه محرمیت خونده میشه شاهد باشه حالا چی کار کنم؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام شما می توانید دادخواستی مبنی بر اثبات زوجیت در دادگاه خانواده مطرح کنید و سردفتر محترم ازدواج را به همراه شخصی که صیغه را خوانده به عنوان شاهد معرفی کنید

   No votes yet.
   Please wait...
 2. الهام

  سلام حدود 4 ماه پیش بنده با آقایی عقد کردم اما موقت در یه دفترخونه ازدواج حاضر شدیم عقد ثبت کردیم اما آقا به بهانه اینکه مبخواد کپی بگیره صیغه نامه رو دیگه پس نداد رفتم همون دفترخونه گفت کسی که صیغه محرمیت خونده میشه شاهد باشه حالا چی کار کنم؟

  No votes yet.
  Please wait...
  • با سلام
   شما می توانید برای اثبات زوجیت به دادگاه خانواده مراجعه و سپس شخصی که صیغه را جاری نموده و صاحب دفتر خانه ازدواج را به عنوان شاهد معرفی نمایید .

   No votes yet.
   Please wait...
ارزیابی و بررسی پرونده

پرونده و نیاز حقوقی خود را ارسال و منتظر دریافت پیشنهادهای کاری و مالی از طرف وکلای موسسه حقوقی عدالت نو باشید

پرسش و پاسخ رایگان

سوالت خود را ثبت کنید تا وکلای موسسه حقوقی عدالت نو بصورت رایگان شما را راهنمایی کنند و از پرسش های سایر کاربران نیز استفاده کنید

مشاوره حقوقی

با بهترین وکیل در موضوع مربوطه مشاوره بگیرید. امکان رزرو مشاوره حقوقی بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین در موسسه حقوقی عدالت نو می‌باشد

حمید رضا کاکاوند
وکیل پایه یک دادگستری