Wisdom Pets. click for home.

مشاوره رایگان

 •  مدیر سایت
 • |
 •  
 • |
 •  ۶ آذر ۱۳۹۵
 • |
 •  306 دیدگاه
 • |
 •  27512 بازدید

با سلام و احترام

در اقدامی بی نظیر موسسه حقوقی عدالت نو تصمیم گرفته که به سوالات و مشکلات شما هموطنان عزیز که در بخش دیدگاه های همین صفحه مطرح میکنید بصورت رایگان پاسخ دهد

لطفا دقت کنید متن سوال در حد امکان کوتاه و شفاف باشد.

 

با تشکر


دیدگاه‌های کاربران:
 1. ایمان نامی

  باسلام مدت ۲ماه است۲۰۰۰متر زمینی باغی خریداری کرده ام که سند ملکی ۸هکتاری داردحالا متوجه شده ام که صاحب سند اصلی در سال۸۳مبلغی وام گرفته که موعد تسویه آن سال۹۳بوده و با عدم پرداخت بدهی ۳۰میلیون تومان شده و اجراییه صادر شده آیا امکان پرداخت بدهی به بانک را به میزان سهم ام از کل زمین را دارم یا خیر(بدهی بنده نسب به سهمم از کل زمین حدود۷۵۰هزار تومان میشود)
  باتشکر

  • مدیر سایت مدیر سایت

   باسلام
   بانک ها معمولاً هنگامی که اسناد رهنی را در گرو و وثیقه خود نگه می دارند نمی توان با پرداخت جزئی از مبلغ بدهی مقداری از رهن را فک نمود اما به جهت مصالحه با شما می توانید کل مبلغ بدهی را بپردازید و نسبت به آنچه که پرداخته اید به فروشنده خود مراجعه کرده و وجه پرداختی را از ایشان مطالبه نمایید.

 2. سامان میرزابیگی

  با سلام و عرض ادب
  آپارتمانی را سال ۹۴ پیش خرید کردم و بعد از اتمام ساخت سال ۹۶ به فرد دیگری فروختم و در قولنامه ذکر کردم کلیه تعهدات سازنده و مالک اصلی به بنده به مالک جدید منتقل میشود و سازنده ملک هم امضا کرد. اکنون سال ۹۷ متوجه شدیم که زمین ملک در رهن بانک صادرات بوده است و سازنده تعهدات مالی را انجام نداده و الان در صدد تصاحب ساختمان است. سوال بنده این است که فردی که از من آپارتمان را خریده است میتواند از بنده شکایت کند بابت از دست رفتن ملکش و یا فروش مال غیر ؟ در حالیکه بنده اصلا اطلاع نداشتم که زمین ساختمان در رهن بانک صادرات است. لطفا بنده را راهنمایی نمایید .

  • مدیر سایت مدیر سایت

   با سلام
   در فرض عدم اطلاع شما از رهن ملك شما هيچگونه تقصيرى نداشته و هيچگونه خساراتى نبايد بپردازيد زيرا آن كسيكه مسئول پرداخت خسارت است كه از رهن ملك مطلع بوده و به خريدار بعدى اطلاع نداده است اما اولا” از لحاظ شكايت يا از لحاظ حقوقى هيچگونه مسئوليتى متوجه شما نيست دوما” بانك نيز نميتواند عليه شما اجرائيه صادر كند و يا مطالبه ى طلب، زيرا در اسناد رهنى نه به عنوان متعهد و نه به عنوان راهن شما هيچگونه امضايى نكرده ايد. جاى نگرانى نيست.

 3. جلیل مهدوی

  با سلام.
  یک باب مغازه به همراه ۲طبقه و نیم مسکونی که مجتمع میگوییم در سال ۱۳۹۲ خرید شده است که به صورت مشا بوده و ۴دانگ برای یک نفر و ۲دانگ برای همسر ایشان بود.سال ۹۲ یک وام از بانک میگیرن و کل مجتمع رو برای تضمین نزد بانک میگذارند. بعد صاحب ۴ دانگ به بنده پیشنهاد فروش طبقه اول مسکونی را دادند و مبلغ را کامل پرداخت کردم ولی بعدا که پگیر سند شدم جریان وام را فهمیدم و خاکی که بر سرم ریخته شده بود.صاحب ۲ دانگ نیز قولنامه را امضا نکرده بود که معامله مشکل دار میشد.
  بعدا طی صحبتی که کردیم به دفترخانه مراجعه کردیم و وکالت فروش بلا عوض ۲دانگ از سهم ۶دانگ خود که میشود ۱/۵ دانگ از کل مجتمع را برای بنده واگذار کرد که طبق پرس و جویی که کردم بنده هم به عنوان یک شریک سوم قرار میگیرم و نیازی به امضا صاحب ۲دانگ نمیباشد.
  حال بانک به خاطر ۳۴۰ میلیون تومان میخواهد ساختمان را به قیمت کارشناسی سال ۹۲ مزایده بگذارد.
  ۲تا سوال دارم.
  اول اینکه آیا قیمت کارشناسی بانک نباید به قیمت روز باشد؟سال ۱۳۹۲ قیمت گذاری شده باید ملاک سال ۱۳۹۷ باشد؟؟؟
  دوم اینکه بان بعد از مزایده و برداشت طلب خود بنده با قولنامه ناقصی که دارم و همچنین وکالت ۱/۵ دانگ، آیا میوانم به حق خودم برسم یا نه؟
  خواهش میکنم جواب بنده را بدهید ممنون میشوم.

  • مدیر سایت مدیر سایت

   با سلام
   به طوری که مستحضر هستید بانک هنگامی که اسناد رهنی را در وثیقه و گرو خود نگه می‌دارد و بابت آن تسهیلاتی را به صاحب ملک می‌پردازد هیچ کاری به کسی که قبل یا بعد از آن ملک را خریده ندارد زیرا معاملاتی که انجام شده با اسناد عادی بوده و قابلیت استناد در لحظه اول را در مقابل اسناد رسمی ندارند اما اگر خرید شما قبل از عقد رهن بوده باشد می توانید به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای ابطال سند رهنی را مطرح کنید اما در حال حاضر که معامله شما بعد از تاریخ عقد رهن بوده در وهله اول می توانید از فروشنده بابت اینکه این ملک قبلا در رهن رفته ولی به شما اطلاعی نداده شکایت کیفری بنمایید زیرا به لحاظ قانون ، عملی که فروشنده انجام داده جرم بوده فروش مالی که در رهن بوده جرم می باشد و عمل ایشان مصداق کیفری دارد در وهله دوم لازم است بدانید هنگامی که اسناد رهنی در اداره اجرای مفاد اسناد رسمی کارشناسی برای مزایده می‌شود آن کارشناسی تا یک سال اعتبار دارد البته منوط به این است که ذینفع یا همان راهن که ملک را در رهن گذاشته
   میتواند اعتراض بنماید نکته دوم به موجب بخشنامه جدید اداره ثبت،
   املاکی که تا قبل از خرداد سال ۹۷ ارزیابی شده‌اند به منظور جلوگیری از تضییع حقوق دارندگان اسناد رهنی و به جهت افزایش بی سابقه قیمت املاک مجدداً باید ارزیابی شوند لذا حتما راهن می تواند به این موضوع اعتراض کند ولی شما در وهله اول سمتی نداشته و به اداره ثبت نمی‌توانید مراجعه کنید برای اعتراض و در قسمت پایانی سوال شما اگر این ملک در رهن رفته باشد و مزایده هم گذاشته باشد در این صورت شما می‌توانید دادخواست حقوقی مطالبه ضرر و زیان و فسخ قرارداد هم بر علیه فروشنده خود مطرح نمایید و بابت آن چه که بابت ثمن معامله پرداخته اید و ضرر و زیان آن در دادگاه حقوقی اقامه دعوا بنمایید.

 4. علی ملکزاده

  با سلام ضمن عرض خسته نباشید بنده ملکی در رهن بانک داشتم و به علت پرداخت نشدن اقساط بدهی بانک مربوطه اجرا کشیده و چهار سال پیش مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به اداره ثبت واریز نموده و چند سال پیش به مزایده گذاشته بود که خریداری نداشت و اینک که برای تسویه بدهی به بانک مراجعه نمودم بانک مبلغی را به عنوان سود ۱۰۰ میلیون که به اداره ثبت واریز کرده از بنده می خواهد در ضمن سند ملک به نام بانک نشده است .آیا بانک می تواند سود ۱۰۰ میلیون را که به اداره ثبت واریز نموده طلب نماید؟

  • مدیر سایت مدیر سایت

   با سلام
   به طوری که مستحضر می‌باشید بانک ها هنگامی که بر روی اسناد رهنی اجرائیه صادر می‌نمایند هنگامی که ملک ارزیابی شد برای کارشناسی اگر مبلغ ارزیابی شده ملک شما بیشتر از طلب بانک باشد بانک ها می توانند مطابق ماده ۱۲۶ آیین نامه اجرای مفاد اسنادرسمی ،مابه‌التفاوت آن را به صندوق ثبت واریز و شش دانگ ملک را از طریق سند انتقال اجرایی به نام خود بنمایند اگر چنین شده باشد هرچند بانک نمی‌تواند بابت مبلغی که پرداخته، سود بانکی مطالبه نماید ولی چون در حال حاضر ملک به نام بانک شده است شما راهی ندارید مگر اینکه به دادگستری مراجعه کرده و تقاضای ابطال اجراییه و سند انتقال اجرایی را به جهت مغایرت محاسبات بانک با مصوبات شورای پول و اعتبار همچنین بسته‌های سیاستی نظارتی بانک مرکزی را مطرح نمایید اگر از طریق کارشناسی رسمی دادگستری در دادگاه و همچنین رای دادگاه اثبات شود که بانک ، زیاده بر آنچه که استحقاق داشته اجراییه صادر کرده در این صورت هم اجراییه و هم
   سند انتقال اجرایی باطل میشود و شما میتوانید مبلغ بدهی که معین شده به صندوق دادگستری واریز و سند خود را از قید رهانت آزاد نمایید.

 5. محسن جعفرزاده

  سلام وقت بخير، پدري سالمند(۹۳ ساله) و فاقد توانايي در خواندن و نوشتن دارم كه چندين سال پيش ملكش را به برادرم بعنوان سازنده واگذار كرد و ملك همچنان مشكلات فراواني دارد از جمله اخذ وام سنگين بانكي و عدم پرداخت اقساط و…. از آنجاكه سازنده ديگر قابل اطمينان نيست و ممكن است پدرم قبلا بابت انجام امور ساخت به ايشان وكالت (تام يا كاري) داده باشد و حالا به نوعي با آن وكالت خيانت در امانت نيز بنمايد و ملك را بفروش برساند، بفرماييد چگونه ميتوان در مورد اينكه آيا وكالتي دارد، استعلام نمود؟ از كجا و چگونه، و آيا در صورت وجود، پدرم ميتواند الان وكالت را پس بگيرد؟ سپاسگزارم.

  • مدیر سایت مدیر سایت

   با سلام
   اگر پدر شما دفترخانه اى كه امضاى وكالت را انجام داده بشناسد ميتواند به همان دفترخانه مراجعه كند و تقاضاى فسخ وكالتنامه را انجام دهد در غير اينصورت بهترين راه اين است كه به دفتر خدمات الكترونيك قضايى مراجعه كند و طى يك اظهارنامه ى رسمى، رسما” پسر خود را از هرگونه وكالت و اقدام در مورد كليه اموال و دارايى هاى خود عزل كند و اين عزل را بطريق اظهارنامه به اطلاع پسرش برساند.

 6. علی ایمانی

  ایا در صورت پرداخت اقساط وام مسکن بانک می تواند وثیقه ملکی را اجرا بگذارد؟
  من قبلا کارمند بانک بودم و الان از بانک امدم بیرون ولی اقساط وام مسکن را پرداخت کرده ام

  • مدیر سایت مدیر سایت

   با سلام
   در مورد اقساط وام بانك مسكن هر زمانيكه شخص نتواند اقساط خود را بپردازد بانك بر روي اسناد رهني اجرائيه صادر ميكند. در فرض سؤال زمانيكه شما اقساط خود را به موقع پرداخت مي كنيد، بانك هيچوقت تقاضاى صدور اجرائيه نميكند تا پايان اقساط

 7. سينا رحماني

  با سلام بنده ميخواستم وام از يكي از بانك هاي خصوصي بگيرم و سند منزلم رو بعنوان وثيقه بذارم اگه من اقساطم رو بموقع پرداخت كنم آيا بازم جاي نگراني داره كه يوقت سندم توقيف بشه ؟؟ و اگه يوقت بانك ورشكسته بشه ممكنه واسه سندم مشكلي پيش بياد در صورتيكه من اقساطم رو بموقع پرداخت كردم؟؟؟؟؟

 8. بنیاد تعاون

  سلام آیا در مزایده فروش زمین کشاورزی و باغی میتوان مبلغ مزایده را بصورت تهاتر دریافت نمود و متن تهاتر را در آگهی مزایده آورد

 9. سعید عظیمی

  سلام
  من سرقفلی و ملکی رو از طریق ثبت توقیف کردم در ملک مازاد هستم و سرقفلی نفر اول هستم چطور برای تملک سرقفلی اقدام کنم

  • مدیر سایت مدیر سایت

   سلام
   اگر طلب شما به اندازه كل سرقفلی باشد می توانيد در مزايده ، همه آن را تملک كنيد اما اگر كمتر باشد در اين صورت اگر تمايل به تملک كامل داشته باشيد بايد در مزايده شركت كنيد و مابقی رو به حساب دادگاه واريز نماييد و كل آن را تملک كنيد در غير اينصورت با بقيه طلبكارها شريک می شويد .

 10. جواد حلوائی

  با عرض خسته نباشین،
  بنده سال۹۵یک واحد از ۱۶واحد یک ساختمان را با وام ۳۵میلیونی خریداری کردم و در قول نامه نوشتند تا آن تاریخ سود مشارکت به عهده فروشنده و بعد از آن به عهده خریدار باشد بعد از سه سال اخیرا معلوم شد این فروشنده برای هر ۱۶واحد ۳۵ میلیون وام گرفته و ۸واحد را بدون وام فروخته است.(با رضایتنامه صاحب ملک وام گرفته)بالاخره بعد از کش و قوس فراوان ما۸واحد که وام داشتیم با پرداخت جریمه قسط بندی کردیم و مرتب قسط های ان را پرداخت میکنیم و متحمل حدود ۱۵میلیون جریمه و ۳۰میلیون افزایش مبلغ وام شدیم و ساختمان هنوز پایان کار نگرفته و تفکیک نشده و سند که سه دانگ آن بنام سازنده و سه دانگ آن بنام صاحب ملک قبلی میباشد در گرو بانک میباشد الان بانک چون هشت واحد باقیمانده قسط بندی نکردهاند میخواد سند ها را به اجرا بذاره آیا میتونه به ما که با بانک قراداد داریم و ضامن هم گذاشتیم، حکم تخلیه بگیره یانه؟

  • مدیر سایت مدیر سایت

   سلام
   اگر جداگانه با بانک اقدام برای قرارداد نموده ايد در برابر شما اقدامی نمی تواند بكند زيرا مطابق توافق جديد، شما مكلف به پرداخت آن ميزان از دينی هستيد كه متقبل شده ايد ولی در عوض، هنگاميكه تخلفی برای بازپرداخت نداشته باشيد هيچ اقدامی بر عليه شما نمی تواند بنمايد.

 11. زارع

  من حسابدار یه شرکت بودم ۲۰۰ میلیون چک مشتری رو گم کردم که احتمال میدم خود کارفرما برداشته باشه ولی قبول مسئولیت کردم و قراردادی نوشتیم و ۲۰۰ میلیون سفته به ایشون دادم و شماره سفته رو تو قرارداد ذکر کردیم. اگه اعسار من پذیرفته بشه و اقساط رو پرداخت کنم میتونن جلب کنن من رو؟ چگونه میتونم این مسئولیت رو از روی شانه خودم رفع کنم؟

  • مدیر سایت مدیر سایت

   با سلام
   در وهله اول لازم است بدانید که اقدام شما بسیار اشتباه بوده است زیرا شما می توانستید با راهنمایی و همکاری مدیر عامل و یا کارفرمای خود با مشتری قراردادی را تنظیم نمایید و در دفترخانه اسناد رسمی مراجعه و اقرار نامه ای مشتمل بر تعهد شما به صاحب حساب و دارنده دسته چک تنظیم گردد که از حال لغایت ۳۰ سال یا ۵۰ سال شمسی هرکس نسبت به این چک با این مشخصات ادعایی داشته باشد بر علیه شما طرح دعوا نماید و در این صورت از مشتری می‌توانستید مجددا یک فقره چک دیگر دریافت نمایید بدون اينكه خود را مقروض نماييد اما در حال حاضر که این تعهد را داده اید شما مکلف به پرداخت وجه سفته می باشید . اگر ادعای اعسار شما در دادگاه اثبات بشود و شما اقساط را بپردازید جلبی برای شما صادر نخواهد شد.

 12. امیر احمدی

  با سلام. ۳ سال پیش مبلغ ۵۰میلیون تومان از کسی قرض گرفتم و به همین میزان سفته به او دادم به تاریخ یکسال بعدش. تا الان مبلغ ۴۵ میلیون تومن به حساب ایشان طی چند نوبت واریز کردم ولی سفته هارا پس نگرفته بودم. حالا همه سفته ها را واخواست زده. آیا مبالغ پرداختی من مورد قبول دادگاه میباشد؟
  سپاس

  • مدیر سایت مدیر سایت

   با سلام
   وجوهی که شما پرداخته اید اگر بتوانید به استناد پرینت بانکی آنها را اثبات نمایید می توانید همانها را در هنگامی که دارنده سفته علیه شما دادخواستی مبنی بر مطالبه وجه سفته داد استفاده نمایید در این صورت دادگاه وجوهی را که از طریق پرینت بانکی پرداخته اید به عنوان پرداخت بخشی از بدهی شما بابت سفته مورد قبول قرار خواهد داد در غیر اینصورت و عدم توان اثبات خیر

 13. علی حسیبی

  با درود،وامی به مبلغ ۲۰میلیون تومان درسال ۹۰ از موسسه(الان بانک ظاهرا)مهر اقتصاد گرفتم.بدلیل ور شکستگی نتوانستم اقساط رو به غیر از چند تا بدم.تا سال ۹۲ که از من شکایت کردند به مبلغ حدودا ۳۵ میلیون تومان ولی من نبودم.سال ۹۶ بعد از پیگیریها من تونستم رأی اعسار به مبلغ ۵میلیون پیش و ماهی پانصدهزارتومان بگیرم.مبلغ وام تا اون موقع شده بود حدود ۵۰ میلیون تومان.بعد چکی دیگر از من وضامنین رو به مبلغ ۳۸میلیون از همین وام اجرا گذاشتن که با اعتراض من مبنی بر اینکه از یک دین دو بار شکایت شده به دادگاه تجدید نظر رفت ولی دادگاه گفت تا این لحظه چون بدهی تو به ۷۰میلیون رسیده این شکایت هم درسته.حالا پرسش من اینه چرا سود بانک از تاریخ حکم اول دادگاه مبنی بر اعسار متوقف نشده و همچنان ادامه داره؟و آیا بابت پرونده دومم هم حکم جدا صادر خواهد شد یا اینکه دنباله حکم قبلی رو باید ادامه بدم؟و اگر این سود متوقف نشه من باید تا ابد قسط بدم؟

  • مدیر سایت مدیر سایت

   سلام
   متاسفانه درست دفاع نكرديد كه اين اتفاق افتاده است . اما به اين شكل نيست زيرا آخرين ضمانتی كه از شما داشتند همين چک بوده است . شما يک راه ساده داريد و آن اين كه به بانک ، ايراد سمت وارد نماييد . زيرا اطلاق بانک بر مهر اقتصاد هنوز انجام نشده و مجوز فعاليت بانكی ندارد

 14. مهدی

  با درود
  در سال ۹۱ بنده یک واحد آپارتمان را از یک سازنده که در حال ساخت بود به صورت پیش فروش خریداری نمودم. علاوه بر اینجانب افرادی دیگر نیز به همین صورت واحد های دیگر را به صورت پیش فروش خریداری نمودند و تمام قرارداد ها شرعی و قانونی هستند و در قرارداد بنده و تعدادی از سایرین ذکر گردید که موقع تنظیم سند در مرداد ۹۳ مبلغ ۲۰ میلیون وام بانک مسکن (مشارکت در ساخت) هم تعلق خواهد گرفت. همه خریداران واحد ها را در تابستان ۹۳ تحویل گرفتند و در حال حاضر در آنجا سکونت دارند اما سازنده در اردیبهشت ۹۳ سند مادر را در رهن بانک صادرات قرار داده و وام زیادی گرفته است و بعد از ۴ سال سکونت ساکنین قصد شکایت دارند. سوال بنده این است که هر چند تاریخ خرید ساکنین نسبت به تاریخ در رهن رفتن سند در بانک تقدم دارد اما چون در قرارداد مذکور وام به مبلغ ۲۰ میلیون را پذیرفته ایم آیا امکان ابطال رهنی وجود دارد؟
  با سپاس فراوان

  • مدیر سایت مدیر سایت

   سلام
   البته زيرا آن هنگامی كه فروشنده تعهد به دريافت وام بيست ميليون تومانی نزد بانک نموده بود قرار بود اين وام به خريداران واحدها تحويل شود و يک تعهد بود اما اجرايی نشد اما آن هنگام كه خود فروشنده اقدام به دريافت وام برای مصارف شخصی خود دريافت نموده و ديناری از آن را به خريداران نداده مورد تاييد و موافقت خريداران نبوده است، لذا عقود ، تابع قصد طرفين است و آنچه قصد شده ، واقع نشده و آنچه واقع شده ، قصد نشده است. لذا می توانيد اقدام به ابطال سند رهنی نماييد . دو قاعده فقهی در اينجا وجود دارد كه ذكر آن در اين مقال نمی گنجد. فقط بدانيد كه امكان پذير است .

 15. ارسلان محمدیان

  با سلام خدمت شما بنده یک واحد آپارتمان خریدم که سازنده برای سند اقدام نکرده بدون اطلاع بنده سند اصلی ملک رو در رهن بانک گذاشته وام گرفته و پرداخت نکرده الان بانک میخواد ملک رو به مزایده بذاره کسانی که مشابه بنده هستند به حدود ۱۰۰ واحد آپارتمان و چند واحد تجاری میرسه که همه از یک نفر خریدیم و شکایت هم کردیم اما به جایی نرسیده تکلیف چیه ممکنه راهنمایی کنید؟؟

  • مدیر سایت مدیر سایت

   با سلام
   در اين حالت اگر مالک، در ابتدا ملک را به شما فروخته و سپس در مرحله بعدی در رهن گذاشته باشد در اين صورت رهن مال غير بوده و از مصاديق كلاهبرداری است و می توانيد حتی شكايت كيفری رهن مال غير از فروشنده بنماييد ضمناً می توانيد دادخواست حقوقی ابطال سند رهنی هم ارائه بنماييد. دليل عدم موفقيت شما در اين پرونده معلوم نيست. اين پرونده با اين مطالبی كه تعريف كرديد صد در صد قابل پيشرفت است. می توانيد از وكلای تخصصی اين موسسه استفاده نماييد.

 16. احمد اهری

  سلام.۴واحد از آپارتمانی در رهن بانک بوده و بانک برای آن اجرائیه صادر کرئه و کارشناسی هم شده ولی قبل از مزایده در ثبت به درخواست بانک روند کار با توجه به اینکه بدهی خد را پرداخت کردیم متوقف شده است.ظاهرا نصف نصف نیم عشر را باید به ثبت پرداخت کنیم آیا می توان بصورت اقساطی و تک تک برای ازادی اسناد اقدام کرد؟و یا باید کل پول را برای هر ۴واحد توامان پرداخت کرد؟

  • مدیر سایت مدیر سایت

   با سلام
   اگر متعهد هر ٤ واحد، يک نفر باشد در اين صورت همه نيم عشر بر عهده شماست ولی اگر متعهدين چند نفر باشند در اين صورت هر نفر بايد نيم عشر را خودش بپردازد و از بانک، تقاضای فک رهن واحد خودش را بنمايد .

 17. علی اکبر همتی

  باسلام
  من سال ۹۵ یک واحد آپارتمان از یک مجموعه ۷ واحدی خریداری کردم . روی سند مادر این ملک سال ۹۴ مبلغ ۴۲۰ میلیون وام گرفته شده که بدلیل احتلاف بین مالک و سازنده تا الان اقدام به تسویه حساب بابانک صورت نگرفته این مبلغ با جریمه الان حدود ۸۰۰ میلیون شده و همچنین سند تفکیکی هم گرفته نشده. امروز از بانک اومدن در خونه گفتن میخوان بزارن واسه مزایده . ممنون میشم راهنمایی کنید من باید چیکار کنم. الباقی واحدها هم شرایطی شبیه من دارن

  • مدیر سایت مدیر سایت

   با سلام
   اگر مبايعه نامه های خريد شما قبل از سند رهنی باشد در اين صورت حق با شماست و می توانيد دادخواستی بر عليه بانک و فروشنده با عنوان ابطال سند رهنی و الزام به تنظيم سند ارائه نماييد اما اگر بعد از رهن باشد دو حالت پيش می آيد، حالت اول اينكه خريدار ، اطلاعی از رهن نداشته باشد در اين صورت می تواند مطابق شرايط معامله كه در بيع نامه ها نوشته شده اقدام به فسخ مبايعه نامه ها بعلاوه استرداد ثمن معامله بعلاوه ضرر و زياني كه در قرارداد پيش بينی شده بنمايید، ولی اگر اطلاع از رهن داشته باشد می تواند به بانک عامل مراجعه و تقاضا نمايد هر واحد چه ميزان بدهی دارد. بانک ها معمولا همكاری می نمايند و در املاكی كه سند تفكيک شده دارند، بدهی هر واحد را به تفكيک اعلام می نمايند و خريدار هر واحد می تواند با پرداخت آن، اقدام به فک رهن واحد خودش بنمايد و اگر از ثمن معامله، چيزی بر گردنش مانده باشد آن را با پرداخت مبلغی كه به بانک بابت فک رهن داده تهاتر كند اگر هم تتمه ثمنی نمانده باشد آن ميزانی كه پرداخته می تواند از مالک طلب نمايد .

 18. هادی مرادی

  با سلام وتشکر ازشما …من ضامن کسی شدم ویک وام یک میلیاردی دریافت کرده وقسطهاسو پرداخت نکرد ..که من خودم ۳۰۰ میلیون پرداخت کردم تا خونه از پلمپ دربیاد حالا باز پلمپ شد…بانک میگه تخلیه …ارزش ملک من سه برابر مبلغ وامه…حالا چون بانک میگه حکم صلح داریم ..ملک مال من است….ایابانک میتواند بخاطر ۷۰۰ میلیون کل ملک منو بردارد …یا بفروشن الباقیشو باید به من بدن،؟

  • مدیر سایت مدیر سایت

   با سلام
   مطابق ماده ١٢٦ آيين نامه اجرای مفاد اسناد رسمی، بانک ها می توانند مازاد بر مبلغ مزايده و ارزش ملک را به نسبت طلب خود بپردازند و شش دانگ ملک را به نام خود نمايند اما اگر تمايلی به پرداخت مازاد ارزش ملک نداشته باشند به اندازه طلب خود می توانند قدرالسهم بردارند. اما در مورد موضوع شما پاسخ اين است كه اگر بتوانيد مبلغ طلب بانک را بپردازيد و از ملک، فک رهن به عمل آوريد در اين صورت ملک خود را از مزايده نجات داده ايد زيرا در مزايده، قيمت ملک پايين تر از ارزش واقعی آن می باشد و نسبت به پرداختی كه به جای ايشان نموده ايد می توانيد آن را از بدهكار اصلی بازپس بگيريد.

 19. پیوند

  برادرم در سال ۹۰ یک وام به مبلغ ۶۰ میلیون گرفت و پدرم ملک خود را رهن بانک گذاشت و مبلغ ۴۰ میلیون هم چک داده است. بعد برادرم ۳۰ میلیون دیکه سر همون وام گرفت و خانم خودش شد ضامن چک و کسر از حقوق داد . این وام مضاربی میباشد حالا بانک میکه که ۱۸۰ میلیون بدهی شما شده است . حالا برادرم به رحمت خدا رفتنه و بانک میکه تا یکسال اول بیمه داشته و چون قسط عقب افتاده دارید خارج از بیمه شده حالا ما باید چکار کنیم ایا با وجود اینه پدرم بازنشته است و زن دادشم کارمند بهداشت هستند احتمال قطع حقوق بیشتر وجود دارد یا مصادره منزل؟ با تشکر

  • مدیر سایت مدیر سایت

   سلام
   با توجه به اينكه سند در رهن بانک رفته و بابت ضمانت وام بوده لذا بانک، برای وصول مطالباتش اجراييه صادر خواهد نمود. منتهی به اندازه مبلغی كه در سند رهنی نوشته شده نه بيشتر. زيرا پدر شما ملک خودش را بيشتر از ميزان وام اوليه در رهن نگذاشته است و وام دوم به وی ارتباطی نخواهد داشت.

 20. mad_alb

  با عرض ادب و احترام.
  متاسفانه بنده ساکن شهر شیراز میباشم و مراجعه به دفتر درحال حاضر امکان پذیر نمیباشد.
  ایا امکان دارد از طریق دیگری از اپلطف و راهنمایی حضرتعالی استفاده کنم.
  درحال حاضر بنده بشدت در فشار از طرف بانک میباشم و درمانده و گرفتار شدم.
  بااشکر و دعای خیر

  • مدیر سایت مدیر سایت

   سلام
   متاسفانه توافقات شفاهی واجد اثر حقوقی نيست و نمی توان از دل آن، ايجاب و قبول را استخراج نمود.

 21. ن.ق

  سلام
  یک اپارتمان در سال ۸۹ به صورت پیش خرید قطعی خریدم چند ماه بغد سازنده با بانک پارسیان طی قرارداد رهنی زمین راذر رهن میگذارد.سال ۹۱ اپارتمان را تحویل میدهدسررسید بانک ۹۲ بوده سال ۹۵ مالک متواری میشود در قراردادها صحبت از وام نبوده واکنون پس از گذشت ۵ سال مطلع شدیم بانک اسناد(سازمانی کیش که سند کشوری نیستند) رابدون تشریفات مزایده بنام حود کرده است. ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید

  • مدیر سایت مدیر سایت

   با سلام
   اگر ملكی كه شما خريده ايد واقعا قبل از رهن با بانک باشد در اين صورت می توانيد از بانک و فروشنده مدعی ابطال سند رهنی بشويد زيرا رهن مالی كه بعد از واگذاری به خريدار قبلی در رهن برود باطل است و دعوای ابطال سند رهنی و ابطال انتقال اجرايی را بايد از دادگاه بخواهيد. بانک هم می تواند شكايت كيفری كلاهبرداری عليه فروشنده ملک مطرح نمايد كه مال غير را در رهن گذاشته است.

 22. بهزاد

  با سلام
  پدرم در زمان قید حیات خود برایم خانه ای خرید با قید سند به نام اینجانب. من بعد ازمد تی به خارج از کشور رفتم و ما ندگار شدم.در طول چندین سال چند خواهر مجرد من در ان اقامت داشتند بدون پرداخت هیچگونه اجاره ای.بعد از فوت پدرم به یکی از خواهران وکالت داده بودم که خانه را برایم فروخته و خانه دیگری بخرد. وی خانه جدید را خریده ولی نصف انرا به اسم مادرم کرده بدون اطلاع بنده. حالا مادرم هم فوت کرده و انها مدعی ارث سهم مادری از این خانه هستن. ایا میتوانم خانه ام را که مال من بوده پس بگیرم.

  • مدیر سایت مدیر سایت

   با سلام
   متاسفانه اينگونه اعتمادها باعث بروز چنين مشكلاتی در جامعه می شود. در اين مورد به سختی می توان اثبات كرد كه پولی كه شما به خواهرتان داده ايد به عنوان خريد ملک بوده باشد و فرض بر اين است كه شما وجهی را به وی قرض داده ايد لذا نمی توانيد به راحتی مدعی ملک باشيد اما حداقل اگر شهودی داشته باشيد در این صورت می توانيد از خواهرتان به عنوان خيانت در امانت شكايت نماييد در غير اين صورت و نداشتن شهود، تنها می توانيد بابت وجوهی كه واريز كرده ايد عليه ايشان دادخواست استرداد وجه بدهيد.

 23. رضا سلطانی

  با سلام و خسته نباشید،بنده دفتر املاک هستم،ملکی بهم سپردن که برای خود بانک بوده و‌ کسی که به من سپرده تو مزایده و‌ به صورت اقساط خریده که تسویه میکنه ولی جزء مبایعه نامه مدرکی ندارن و بعد تسویه با بانک که مبلغش توسط خریدارم پرداخت میشود سند به نام را از بانک دریافت میکنن،من میتونم با استناد به مبایعه نامه با بانک و اینکه حق فروش قید شده ملک رو بفروشم و قرار داد بنویسم یا نه، ممنونم

  • مدیر سایت مدیر سایت

   سلام
   سعی كنيد با توجه به اينكه اينگونه معاملات با بانک، به صورت اقساط و مشروط فروخته می شود از بانک هم امضا بگيريد زيرا سه قسط اينگونه معاملات پاس نشود، بيع مشروط بوده و بانک، فسخ ميكند لذا خريدار بعدی متضرر می شود .

 24. محمد

  باسلام خسته نباشید. بنده میلغ ۱۵۰ میلیون تومان سفته از کسی دارم از روی سفته اقدام کردم وایشون محکوم شد حالا میخواد درخواست اعسار بده. ایشون مغازه داره به ارزش ۶۰۰ میلیون تومان ولی سند مغازه واسه وام ۱۰ میلیونی در رهن بانک. الان من چیکار کنم سند مغازه ایشون توقیف کنم؟ بادرخواست اعسار ایشون موافقت نکنن؟

  • مدیر سایت مدیر سایت

   سلام
   شما ميتوانيد مازاد رهني را توقيف كنيد در اينصورت اعسار ايشان رد ميشود و شما ميتوانيد با كسب اجازه و اطلاع از ميزان رهني از بانك ، مزايده بگذاريد و مازاد مبلغ رهن را در فروش ان در مزايده ، برداريد

 25. سیروس خسروی

  با سلام وسپاس
  بعداز بازسازی سالن ورزش مجتمع مسکونی وتغیر وسائل ورزشی صدای
  کوبش وزنه ها ودستگاهها در واحد ما
  از صبح تا بعد از ۱۰ شب اسایش مارا بریده است قبل از باز سازی مشکلی نداشتیم برای الودگی صوتی بیش از حد مجاز از کی وبکجا باید شکایت کرد؟

  • مدیر سایت مدیر سایت

   سلام
   بايد از طريق شورای حل اختلاف در ابتدا دادخواستی بدهيد جهت تاييد مزاحمت از حق كه همسايه با توليد سرو صدا ايجاد ميكند. در صورت گزارش مامور شورای حل اختلاف ، به دادسرا مراجعه و شكايت مزاحمت از حق مطرح نماييد . ولی بهتر است قبل از هرچيز ، كتبا اظهارنامه هم بدهيد .

 26. محسن جعفرزاده

  با سلام و احترام، پدر من ملكش را چندين سال پيش جهت ساخت واحدهاي مسكوني به سازنده اي با قرارداد ۶۰ به ۴۰ ، داد و بعدا سازنده از شهرداري درخواست جواز اداري تجاري نمود و بابت پرداخت مستقيم هزينه هاي اداري تجاري شهرداري، از بانك شهر وام ميلياردي گرفته و سند ملك را در رهن بانك گذاشته و مالك، رهن گيرنده شده و سازنده بعنوان ضامن چك داده. منتها هيچيك از اقساط را طي دو سال گذشته پرداخت نكرده و ظاهرا بانك در حال صدور اجراييه ميباشد. ضمنا پايان كار اداري تجاري نيز هنوز صادر نشده بعلت عوارض ريلي و احتمالا اين وام. سئوال اين است كه كارشناسي ملك آيا بر اساس اداري تجاري خواهد بود يا مسكوني؟ و ارزيابي ها معمولا چند درصد پايين تر از قيمت واقعي لحاظ ميشود؟ آيا راهكاري براي جلوگيري از ضرر مالك وجود دارد؟ لازم بذكر است مالك به علت كهولت سن و بيسوادي كاملا در جريان دريافت اين ميزان وام قرار نداشته است و به نوعي مورد سوء استفاده واقع شده است. سپاسگزارم.

  • مدیر سایت مدیر سایت

   با سلام
   در اين مورد اولا ارزيابی كارشناس بر اساس آنچه كه قابل رويت است انجام می شود و روز اول، مسكونی بوده يا فقط زمين بوده و غيره ملاک نيست ولی در حال حاضر آنچه كه قابل رويت است ملاک می باشد ضمنا كارشناسان معمولا هفتاد درصد قيمت ملک را ارزيابی می نمايند. و در انتها اينكه بايد اسناد و مدارک را ديد تا بهتر بتوان كارشناسی نمود. در صورت تمايل، به موسسه مراجعه نماييد.

  • مدیر سایت مدیر سایت

   سلام
   ملک در وثيقه می باشد و دستور آزادی ندارد تا زمان معرفی محكوم عليه توسط ورثه به دادگاه. و در صورت عدم معرفی، دستور و نامه معرفی زندانی توسط دادستان به ورثه ابلاغ ميشود كه ظرف بيست روز ، محكوم عليه را بياورند در غير اينصورت وثيقه ضبط ميشود.

 27. حسین خدابخشی

  بنده سال ۸۵ وام مسکن گرفتم. بعد از تمام شدن اقساط نامه ای جهت فک رهن زدم که در کمال تعجب بانک مدعی شده اقساط معوقه دارم. در صورتی که بنده آخرین قسط اخرین دفترچه را با سود روز شمار پرداخت کرده ام. چه کاری باید انجام دهم؟ بانک در جواب اینکه چه ماهی بدهکارم پرینتری به بنده داده که تمام روزها اشتباه وارد شده به صورت دستی.

  • مدیر سایت مدیر سایت

   سلام
   در اين مورد به شورای حل اختلاف مراجعه می كنيد خواسته ای با عنوان الزام به تعيين رقم بدهی و محاسبه و حسابرسی با جلب نظر كارشناس رسمی دادگستری در زمينه امور بانكی دعوت مينماييد . اگر نظر كارشناس با ملاحظه اسناد ، اتمام اقساط بود از دادگاه طی دادخواستی ميخواهيد كه بانک ، اسناد و مداركتان را مثل چک و سفته و غيره مسترد نمايد .

 28. mad_alb

  سپاس از حضرتعالی و راهنمایی شما.
  در تکمیل پرسش باید عرض کنم که متاسفانه فقط توافقی کلامی که با مدیر عامل شعب استان انجام شد و موافقت ایشان با خواسته بنده و اعلام مبلغی جهت واریز به دایره حقوقی بوده و هیچگونه قرارداد مکتوبی علیرغم پیگیری مداوم بنده وجود ندارد.
  فقط نامه درخواست اجاره به شرط تملیک بنده به همان تاریخ که ثبت با شماره نامه بدون هیچ دستوری. فیش های واریزی و همچنین درخواست بانک مبنی بر کارشناسی ارزش ملک و پاسخ نظریه کارشناس به بانک وجود دارد.

 29. سیروس خسروی

  ملکی خریدم فروشنده تعهد کتبی برای انشعاب برق باکنتور داد انجام نداد خودم
  پیگیری کردم پرداختهائی کردم طرح دادن برق اماده شده باید باپیمانکارمجاز اداره برق قرار دادبشته شود اگر متعهد حاضر به پرداخت وانجام نشد چه باید بکنم؟

  • مدیر سایت مدیر سایت

   سلام
   انچه داده ايد را ميتوانيد از طريق دادخواست به دادگاه حقوقی بر عليه فروشنده تحت عنوان الزام به ايفای تعهد مالی وصول نماييد.

 30. mad_alb

  باسلام و احترام
  اینحانب سال ۹۲ ملک خودرا جهت ضمانت وام در رهن بانک گذاشته که به خاطر عدم پرداخت اقساط از جانب وام گیرنده سال ۹۶ به تملک بانک درامد.
  بعد از و حدود ۶ ماه قبل بنده با توافقی که با مدیر عامل بانک صادرات استان مبنی بر اجاره به شرط تملیک انجام داده وبه گفته ایشان ملک کارشناسی و ۲۰درصد مبلغ ملک را به حساب بانک واریز کردم.پس از ان بارها به بانک مراجعه و تقاضای قرارداد کرده که هربار بهانه های مختلف قرارداد اماده نبوده.
  حال بعداز ۶ماه و واریز مبلغ و کارشناسی ملک.بانک میگوید قیمت ملک افزایش یافته و میخواهد مجددا کارشناسی و بصورت نقدی بفروشد‌.لطفا راهنمایی بفرمایید چه اقدام قانونی میتوانم انجام دهم.
  با تشکر

  • مدیر سایت مدیر سایت

   سلام
   اگر مكاتباتی كتبا انجام شده باشد ميتوان به آن استناد كرد زيرا شرط ايجاب و قبول شما با آن قيمت و در آن تاريخ بوده است و مبلغی هم واريز شده است لذا ميتوانيد عليه بانک دادخواست الزام به تنظيم سند بدهيد.

 31. رضا نحرابي

  با عرض سلام و خسته نباشيد
  دو طبقه از خانه ما رهن دو بانك است براي وام كه ضامن شديم و گيرنده هاي وام جواب گو نيستند و حاظر هم نيستند قدمي بردارن
  و حال بانك به ما گفت كه ميخوايم جمع كنين خونه رو و ما حدود ١ماه و نيم وقت گرفتيم كه پرداخت كنيم و زمانمون تموم شده و نتونستيم
  ميخواستم بدونم بانك واقعا كي مياد خونه رو جمع ميكنه
  چون داخل سند هنوز ٢/٣ ماهي تا پايان قرارداد وقت داريم
  و اينكه يكي از طبقه ها فقط ٣٠ ميليون ديگه از وام مونده وًگفتند ١٠روز ديگه ميرن مزايده و من گفتم اگه فروخته نشده مجدد مزايده ميشه؟ گفت خود بانك برميداره
  من الان نميدونم چيكار كنم نه زماني كه دارم كافيه براي جور كردن پول نه نميدونم كي قراره بانك تصرف كنه و با چه قيمت كارشناسي تصرف كنه
  چون قيمت خونه تو بازار الان خيلي گرونتر شده

  • مدیر سایت مدیر سایت

   سلام از زماني كه مزايده گذاشته ميشود تا زمانيكه ملك توسط بانك در مزايده برداشته ميشود تقريبا دو ماه تا تخليه ان زمان دارد لذا شما مي توانيد به بانك ، تقاضاي استمهال هم بدهيد تا قسط بندي هم بشود

 32. اسماعیل فروغی

  با سلام
  من ملکی را فروخته و خریدار در تاریخ تعیین شده در محضر حاضر نشده گواهی عدم حضور دریافت نموده ام دیگر چه کاری باید انجام دهم.

  • مدیر سایت مدیر سایت

   سلام
   حالا بايد به دادگاه مراجعه نموده و تقاضای مطالبه ثمن معامله را بنماييد بعلاوه خساراتی كه در قراردادتان درج شده است بعلاوه خسارات دادرسی.

 33. حسین

  سلام.
  سوالی پرسیدم منتظر بودم به جواب نرسیدم.سوالم این بود که آیا دلالی کردن بین صاحب سند و زندانی برای وثیقه گذاشتن کاری غیر قانونی هست یا خیر؟ اگه امکانش هست بیشتر توضیح بدین و به ایمیل

 34. بهار سادات

  سلام و احترام
  پارسال یه اپارتمان رهن کردم بعد مدتی متوجه شدم زن مالک بابت بخشی از مهریه خونه رو گرفت الان موقع تحویل ملک هست و با توجه به اظهارنامه بنده جهت تحویل به مالک، ایشون میگه برو از زنم ودیعه رو بگیر البته در آگهی مزایده مبلغ رهن من نوشته شده
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  • مدیر سایت مدیر سایت

   با سلام
   در مورد موضوع شما جای نگرانی نيست زيرا وديعه ای كه شما به مالک پرداخته ايد محفوظ است و اگر مالک ( شوهر اَن خانم ) وديعه شما را مسترد نكند شما ميتوانيد از مالك جديد ( همسر ايشان كه در مزايده ، ملک را به جای طلبش برداشته است ) بخواهيد كه وديعه شما را بدهد و اين خانم يا هر كس ديگری كه مالک جديد ملک بشود هنگامی ميتواند تخليه شما را بگيرد كه وديعه را به شما عيناً مسترد كند لذا تا وديعه را نگرفته ايد حكم تخليه عليه شما اجرا نخواهد شد .

 35. سوسن جلیلی

  باسلام . خانه پدری به عنوان ارث به من و برادر و خواهرانم رسیده است . الان بعد از مدت ۵سال هنوز به علت مخالفت ۴نفر از ما بفروش نرفته است . این در حالیست که دونفر از وراث بشدت نیاز به پول نیاز دارند اما ۴نفراز وراث حاضر به فروش ملک نیستند . لطفا راهنمایی فرمایید چکار باید کرد . ممنون از شما

  • مدیر سایت مدیر سایت

   با سلام
   هنگاميكه وراث با يكديگر اختلاف در فروش داشته باشند حتي يكنفر از وراث، سهم خود را بخواهد ميتواند از طريق مراجعه به دادگاهی كه ملک موروثی در حوزه اَن قرار دارد از دادگاه دستور فروش بخواهد. اين حكم دادگاه در غالب تصميم قضايی است و غير قابل اعتراض و قطعی است. دادگاه، دستور به فروش ميدهد و در مرحله اجرای احكام نيز كارشناس انتخاب شده و قيمت گذاری ميكند و به مزايده گذاشته ميشود خود وراث هم ميتوانند در روز مزايده به عنوان خريدار حاضر باشند بنابراين به حكم قانون و با اجازه دادگاه فروخته خواهد شد.

دیدگاه تازه ای بنویسید

توضیحات: